Agro-Tech w Minikowie

nowezzzzz45 (6)

Ponad 300 wystawców, pokazy maszyn rolniczych i zwierząt hodowlanych można było zobaczyć na 42. Międzynarodowych Targach Rolno-Przemysłowych Agro-Tech w Minikowie.

W targach wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, a także minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Była to pierwsza wizyta na targach Prezydenta RP w ponad czterdziestoletniej historii tej imprezy.

– Nie ma absolutnie żadnej przesłanki, by polski rolnik był traktowany w sposób gorszy, inny niż w krajach UE, choćby na zachodzie Europy – podkreślił Prezydent RP podczas inauguracji targów i dodał, że Polska musi walczyć bardzo twardo o to, aby polski rolnik otrzymywał dopłaty bezpośrednie przynajmniej na średnim poziomie UE.

Prezydent powiedział, że nowoczesne rolnictwo oznacza to wszystko, co człowiekowi rzeczywiście służy, czyli takie, które jest realizowane w sposób zrównoważony.

– To właśnie dlatego cały czas akcentujemy i cały czas w naszej konstytucji to najistotniejsze miejsce w hierarchii celów rolnych zajmuje wsparcie rodzinnego gospodarstwa rolnego – zaznaczył prezydent Andrzej Duda. Podczas zwiedzania terenów wystawowych Parze Prezydenckiej towarzyszył minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

– Staramy się, by polityka państwa, Polityka Prawa i Sprawiedliwości wobec rolnictwa najlepiej jak to jest możliwe odpowiadała oczekiwaniom rolników – zapewnił minister.

Szef resortu powiedział, że rolnictwo dobrze sobie radzi w międzynarodowej konkurencji, co potwierdzają dane dotyczące eksportu produktów rolno-spożywczych. Ok. 30 mld euro w zeszłym roku.

– W tym roku tendencja jest bardzo dobra, będzie to zapewne jeszcze większy eksport. Szukamy nowych rynków, rywalizujemy z tymi, z którymi kiedyś przegrywaliśmy konkurencję – podkreślił minister. Zaznaczył jednak, że nie wszystko jeszcze funkcjonuje prawidłowo.

– Rolnictwo w Polsce jest bardzo złożone, skłamałby ktoś mówiąc o tym, że to rolnictwo nie ma problemów. Jest bardzo zróżnicowane, to jest również pewna spuścizna po naszej skomplikowanej historii zaborczej – zauważył minister i dodał, że konieczne jest upodmiotowienie rolników, wzmocnienie ich pozycji w łańcuchu „od pola do stołu”.

Szef resortu rolnictwa apelował również do rolników, aby się organizowali gospodarczo. Zwracał przy tym uwagę na konieczność sprostania konkurencji odkreślając, że rolnicy w krajach „starej” UE w większości należą do spółdzielni, czasem nawet kilku. Dzięki temu mogą taniej kupować środki niezbędne do produkcji, ale też jest im łatwiej negocjować korzystniejsze ceny.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podziękował Prezydentowi RP za silne wsparcie polskiego rolnictwa.

Źródło: MRiRW