Lato na Wsi – Święto Smaku i Tradycji w Minikowie

nowezzz (16)

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie już po raz XX zorganizował targi "Lato na Wsi – Święto Smaku i Tradycji", którym towarzyszyła Regionalna Wystawa Zwierząt Futerkowych, Alpak, Drobiu Ozdobnego i Gołębi Rasowych.

11 maja br. na targach gościł podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Ponad trzystu wystawców z 16 województw, między innymi ogrodnicy, twórcy ludowi, liczne reprezentacje powiatów, samorządów lokalnych, kół i stowarzyszeń kobiet wiejskich oraz wytwórców tradycyjnej żywności prezentowało swoje osiągnięcia.

Ważnym elementem wystawy był III Turniej powiatów województwa kujawsko – pomorskiego, podczas którego prezentowane były specjały kulinarne 17 z 19 powiatów oraz atrakcje turystyczne. W targach wzięło udział kilkudziesięciu rolników, którzy uruchomili działanie w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) lub działalności Marginalnej, Lokalnej i Ograniczonej (MOL).

Podczas rozmów z rolnikami wiceminister Ryszard Zarudzki mówił o problemach i szansach rozwoju przetwórstwa na poziomie gospodarstwa rolnego. Rolnicy i przetwórcy dziękowali za dotychczasowe ułatwienia i rekomendowali dalsze usprawnienia.

Targi „Lato na Wsi” to największa w województwie kujawsko-pomorskim wystawa ogrodnicza, na której można było zobaczyć i kupić rośliny ozdobne, kwiaty rabatowe i balkonowe, drzewka i krzewy owocowe oraz znaleźć nowe inspiracje do swoich ogrodów.

Wśród zwiedzających dużym powodzeniem cieszyła się także Regionalna Wystawa Zwierząt Futerkowych, Alpak, Drobiu Ozdobnego i Gołębi Rasowych.

W ramach promocji mięsa drobiowego odbyła się impreza pn. „Kurczak w domu i szkole nie tylko w rosole”, sfinansowana z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego, w ramach której przygotowano  pokazy kulinarne, liczne konkursy i atrakcje dla najmłodszych.

Tradycyjnie podczas targów odbyła się również się coroczna Krajowa Wystawa Szpiców i Psów Ras Pierwotnych, która ma swoich wiernych fanów.

Po raz pierwszy zawitali lotnicy z Aeroklubu Bydgoskiego, którzy prezentowali szybowiec, oraz symulator lotów.

Wystawę uatrakcyjniały występy zespołów folklorystycznych. W drugim dniu targów poznano laureatów tegorocznych konkursów: „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, wystawy hodowlanej, oraz Krajowej Wystawy Szpiców i Psów Ras Pierwotnych.

Źródło: MRiRW