Zakażone mleko w proszku nie trafiło do Polski

1100px x 733px – Projekt bez tytułu — kopia (14)

We Francji nakazano wycofanie z rynku prawie 7 tys. ton mleka w proszku dla niemowląt firmy Lactalis z powodu ryzyka zakażenia salmonellą w jednym z zakładów produkcyjnych koncernu w Craon. Jak wynika z oświadczenia przesłanego do FIOPK przez polską spółkę koncernu, rodzice w naszym kraju mogą być spokojni: niebezpieczny dla zdrowia produkt nie był sprzedawany na rynku polskim.

Produkty wytwarzane przez franncuski koncern Lactalis były przeznaczone na rynek francuski i rynki zagraniczne w Algierii, Maroku, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Grecji, Bangladeszu, Chinach, Peru, Gruzji, Pakistanie i na Tajwanie. Do skażenia doszło prawdopodobnie na początku maja, na jednym z urządzeń wykorzystywanych w fabryce koncernu w Craon. Wcześniej, już 2 grudnia, Lactalis wycofał partie artykułów wyprodukowanych w fabryce w Craon. Jednak francuskie ministerstwo gospodarki i finansów oceniło że środki zastosowane przez firmę „nie były w stanie opanować ryzyka zakażenia” bakteriami salmonelli i teraz nakazało wycofanie z rynku prawie 7 tys. ton produktów mlecznych dla niemowląt firmy Lactalis z powodu ryzyka zakażenia salmonellą. Decyzję tę podjęto w wyniku wystąpienia we Francji salmonelli u 20 niemowląt karmionych tymi produktami. Z kolei wg dziennika The Telegtraph, doszło do 26 przypadków infekcji było powiązanych z produktami o nazwie Picot SL, Pepti Junior 1, Milumel Bio 1 i Picot Riz. Francuskie ministerstwo wezwało rodziców, by nie używali towarów, których dotyczy wydana w niedzielę decyzja i opublikowało pełną listę potencjalnie skażonych produktów. Na liście jest m.in. mleko w proszku produkowane dla popularnej sieci Carrefour.

W odpowiedzi na pytanie skierowane wczoraj przez fundację Instytut Ochrony Praw Konsumentów (FIOPK) do polskiego oddziału francuskiego koncernu mleczarskiego „Czy problem dotyczy jakichkolwiek produktów Lactails dostępnych w Polsce?”, otrzymaliśmy dzisiaj oświadczenie prezesa zarządu Lactalis Polska sp.zo.o. stwierdzające, iż skażony produkt nie był sprzedawany przez Lactalis Polska na rynku polskim.

Źródło: prawakonsumentow.org.pl