Wizyta w specjalistycznym gospodarstwie

picture (10)

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel odwiedził w Wielkopolsce nowoczesne gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka. 

Gospodarstwo zlokalizowane jest w powiecie kolskim. Zwiedzając nowoczesną oborę krów mlecznych minister rozmawiał z rolnikami na temat sytuacji na rynku mleka.

Gospodarze prowadzący gospodarstwo zwracali uwagę na opłacalność produkcji podnosząc przy tym kwestię jej skali. Według nich nowoczesne, specjalistyczne gospodarstwo jest opłacalną inwestycją.

Minister Jurgiel podkreślił, że w krajowym skupie utrzymuje się tendencja wzrostowa. Według danych GUS w okresie styczeń–kwiecień 2018 r. producenci do podmiotów skupujących dostarczyli 3,8 mld litrów, czyli o ok. 3% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB prognozuje, że ogółem w 2018 r. towarowa produkcja mleka prawdopodobnie ukształtuje się na poziomie o około 4% wyższym niż w 2017 r.

Zwiedzana obora to obiekt bardzo innowacyjny z obsadą na 400 sztuk krów, wyposażony w legowiska wodne i automatyczne podnoszenie stołu wodnego.

Źródło: PAP