Tajlandzki CPF przejmie SuperDrob

Superdrob

W piątek 7 kwietnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał zgodę na przejęcie kontroli nad spółką SuperDrob Zakłady Drobiarsko – Mięsne w Karczewie przez  tajlandzki koncern Charoen Pokphand Foods, który będzie sprawował nadzór z dotychczasowymi akcjonariuszami.

Przedwstępną umowę o współpracy obie firmy podpisały w styczniu tego roku. Na jej podstawie 33 % udziałów w SuperDrob przypadnie tajlandzkiemu CPF. Rodzina Lipków, czyli założycieli SuperDrobu, zachowa pakiet większościowy.

Umowa zapewni SuperDrobiowi środki finansowe na przeprowadzenie szeregu inwestycji, w tym budowę zakładu przetwórstwa drobiu w Koluszkach oraz zwiększenie mocy produkcyjnej. Wspólnie z Charoen Pokphand Foods utworzą spółkę joint venture, która zajmie się inwestycjami na rynku rolno – spożywczym.

CPF to jeden z czołowych producentów, przetwórców oraz eksporterów mięsa w południowo – wschodniej części Azji. Jest również jednym ze światowych liderów produkcji pasz dla zwierząt. Siedziba główna firmy mieści się w Tajlandii, a pozostałe filie znajdują się w Belgii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Kambodży, Chinach, Indiach, Laosie, Malezji, na Fililipnach, Sri Lance, Turcji, Tajwanie oraz Wietnamie. CPF sprzedaje swoje produkty w 30 krajach, uzyskując roczne obroty na poziomie 14 miliardów dolarów. Firma jest notowana na giełdzie w Bangkoku.  

SuperDrob – polska spółka akcyjna zajmująca się produkcją i sprzedażą mięsa drobiowego. Za granice wysyła 50% swej produkcji. Produkty trafiają głównie do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji oraz Chin.

Źródło: UOKIK