Sezon truskawkowy rozpoczęty

truskawki-2

Piękne, wybarwione i smaczne. Na rynku można już kupić truskawki z polskich szklarni. Kosztują 18-20 zł za kg, ale jeśli wysoka temperatura się utrzyma, ich podaż szybko wzrośnie, a cena spadnie. W ubiegłym roku zebrano w Polsce ok. 180 tys. ton truskawek.

Jak podkreślają plantatorzy, jeśli nadal będzie tak słonecznie, w ciągu tygodnia na rynku pojawią się truskawki spod włókniny i foli perforowanej. Sezon zapowiada się dobrze. Jeżeli tegoroczne prognozy potwierdzą się, to truskawek nie powinno być mniej niż w 2015 roku, czyli ponad 200 tysięcy ton. Główne zbiory będą pochodziły z upraw polowych. Wczesne odmiany kończą już kwitnienia. Zagrożeniem dla upraw polowych mogą być anomalie pogodowe, takie jak przymrozki, gradobicia czy podtopienia plantacji.

Na rynku w Broniszach truskawki sprzedaje już kilku dystrybutorów. W porównaniu z ubiegłym rokiem, ceny są o jedną czwartą niższe – na poziomie 18-20 zł/kg. Krajowe truskawki są także w sprzedaży na Rynku Hurtowym w Poznaniu.

Nadal spore są dostawy truskawek hiszpańskich, greckich i węgierskich, które są konkurencyjne cenowo. W ofercie hurtowej w Broniszach są sprzedawane w cenie 10-18 zł/kg.

Tymczasem można już kupić polskie maliny ze szklarni. Ich cena wynosi ok. 60 zł/kg. W sadach czereśniowych i gruszowych są już spore zawiązki owoców, co zapowiada obfity plon.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin