Operacja Silver Axe II

Projekt bez tytułu (12)

Europol oraz Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych, przy wsparciu 16 państw członkowskich Unii Europejskiej – w tym Polski, przeprowadzili operację „Silver Axe II” mającą na celu eliminowanie podrobionych i nielegalnych środków ochrony roślin. Szeroko zakrojona europejska akcja zakończyła się sukcesem również dzięki zaangażowaniu Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Działania przeprowadzono w największych portach morskich i lotniczych oraz na granicach lądowych. W ciągu 10 dni przeprowadzono ponad 940 kontroli i wykryto 122 tony nielegalnych i podrobionych pestycydów.

Według Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa – obrót nielegalnymi środkami ochrony roślin ma
w zdecydowanej większości transgraniczny charakter, w który zaangażowane są podmioty działające na rynkach różnych krajów, stąd skuteczność w walce z nielegalnymi środkami wymaga sprawnej współpracy międzynarodowej.

Jak podkreśla Europol, powodzenie międzynarodowych działań uzależnione jest od wielu czynników, wśród których kluczową rolę odgrywa współpraca z sektorem prywatnym, reprezentowanym przez CropLife International, Europejskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (ECPA) oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR).

-Od ponad 11 lat prowadzimy szeroko zarojoną kampanię nakierowaną na przeciwdziałanie wprowadzaniu na rynek i eliminowanie z niego podrobionych środków ochrony roślin. To dzięki ogromnemu zaangażowaniu polskich służb na rynek unijny nie trafiają nielegalne, nieprzebadane substancje chemiczne, oferowane rolnikom jako środki ochrony roślin. Współpraca z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi to jeden z kluczowych aspektów działań PSOR. Cieszymy się, że Europol docenił nasze zaangażowanie – podkreśliła Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. PSOR realizuje liczne projekty mające na celu kompleksową informację i edukację na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. PSOR jest właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR
i edukuje rolników o obowiązkach z tym związanych pod hasłem „Liczy się każde opakowanie”. Stowarzyszenie promuje również bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin pod hasłem „Nie tylko plony potrzebują ochrony”. Stowarzyszenie dba o bezpieczeństwo obrotu środkami ochrony roślin prowadząc kampanię mającą na celu przeciwdziałanie obrotowi nielegalnym i podrobionymi środkami ochrony roślin. W 2015 roku PSOR rozpoczął ogólnopolską kampanię edukacyjną „W ochronie koniecznej”. Jej celem jest informowanie o współczesnych sposobach produkcji roślinnej i nowoczesnym rolnictwie, w którym stosuje się środki ochrony roślin.

Źródło: bezpiecznauprawa.org/PIORiN