Grypa ptaków wraca

W ostatnich dniach grypa ptaków pojawiła się w kilku rejonach świata. Wróciła między innymi do Francji, Szwajcarii czy Arabii Saudyjskiej.

Francja zgłosiła do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt nowe ognisko grypy ptaków w departamencie Landy w regionie Nowa Akwitania. W ostatnich kilku dniach ogniska HPAI raportowała ponadto Szwajcaria – H5N6 (u ptaków dzikich), Kambodża – H5N1, Korea Południowa – H5N6, Arabia Saudyjska – H5N8 (u ptaków dzikich).

Z kolei z powodu grypy ptaków na rosyjskiej fermie drobiu położonej w centralnym regionie Kostromskaya Oblast zlikwidowanych zostało ponad 660 tys. ptaków.

Według ministerstwa rolnictwa w Moskwie za zakażenie odpowiedzialny był wysoce patogenny wirus podtypu H5N2.

Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Grypy Ptaków potwierdziło 28 grudnia 2017 r. obecność nisko patogennego wirusa podtypu H5N2 w gospodarstwie utrzymującym kaczki. Z uwagi na dotychczasowe doświadczenia, podjęto decyzję o jak najszybszej likwidacji 1,3 tysiąca ptaków – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Polska w lipcu 2017 roku, otrzymała od Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt status kraju wolnego od ptasiej grypy. Jednak zagrożenie wystąpieniem tej choroby znowu staje się bardzo realne w następstwie wędrówek ptaków.

Eksperci szacują, że od grudnia 2016 roku do listopada 2017 roku w wyniku grypy ptaków zlikwidowano w tym wielkim kraju około 2,6 mln ptaków.

Dane: Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Grypy Ptaków

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin