Dwudziestolecie Stowarzyszenia POLPROWET

nowezzzzz45 (6)

W tym roku mija 20 lat działalności Stowarzyszenia POLPROWET. Zrzesza ono polskich importerów, producentów oraz dystrybutorów leków weterynaryjnych. Jubileusz odbył się 9 października w Warszawie.

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET wspiera interesy swych członków wobec instytucji rządowych i samorządowych. Rekomenduje wspólne stanowiska oraz zabiera głos w kwestiach ważnych dla rozwoju branży w Polsce. Stowarzyszenie rozpowszechnia wiedzę z dziedzin interesujących lekarzy weterynarii. Służy to jak najlepszej ochronie zwierząt i środowiska. Pomaga też podnosić jakość produktów pochodzenia zwierzęcego.

– Nasi członkowie zajmują się organizacją szeregu wydarzeń: konferencji, kongresów, seminariów. Jednym z efektów naszego zaangażowania jest stale rosnący poziom świadczonych usług weterynaryjnych w Polsce i rosnące zainteresowanie lekarzy weterynarii samokształceniem – powiedział przy okazji jubileuszu dyrektor biura POLPROWET lek. wet. Artur Zalewski.

Głównymi obszarami 20-letniej aktywności Stowarzyszenia są: kontrola jakości żywności, regulacje prawne i rozwój polskiego rynku farmacji weterynaryjnej. Od lutego 2004 stowarzyszenie należy do organizacji IFAH-Europe (Międzynarodowa federacja na rzecz zdrowia zwierząt w Europie). POLPROWET wspiera wprowadzanie lokalnych standardów weterynaryjnego przemysłu farmaceutycznego w Polsce zgodnie z aktualnymi wymogami Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie od lat angażuje się w promowanie projektu „Jedno zdrowie” (#OneHealth). Termin ten oznacza kompleksową dbałość o zdrowie ludzi, zdrowie zwierząt i środowisko naturalne. Projekt #OneHealth skłania społeczeństwa do troski o każdy z tych elementów jednocześnie zamiast skupiać się wybiórczo na dowolnym z nich.

Idea „Jednego zdrowia” sięga 2007 roku. Szybko zyskała uznanie w Europie i Ameryce Północnej. Dzisiaj ma zasięg globalny i szereg patronatów, w tym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego wytyczne popiera Komisja Europejska.

Ważną okazję do popularyzowania wiedzy m.in. na temat projektu #OneHealth stanowią organizowane przez Stowarzyszenie POLPROWET kongresy o wymiarze ogólnopolskim. Największym z nich jest Prohealthproject, który co roku gromadzi ekspertów krajowych i renomowanych gości z zagranicy. W 2019 roku odbyła się już czwarta edycja Konferencji Prohealthproject.

Członkowie POLPROWET obejmują ok. 80% rynku farmaceutyków weterynaryjnych w Polsce.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin