ASF u dzików

1100px x 733px – Projekt bez tytułu — kopia (40)

W ubiegłym tygodniu wykryto ok. 60 przypadków ASF u dzików na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego. Natomiast ostatnie ognisko ASF u świń wykryto 10 października.

Trzy przypadki stwierdzono w gminie Kąkolewnica (powiat radzyński, województwo lubelskie) w miejscowościach: Polskowola, Kąkolewnica oraz w lesie Miłolas, czyli w odległości ok. 55 km od granicy polsko-białoruskiej.

Dwa przypadki wykryto w woj. lubelskim w powiecie włodawskim, jeden w powiecie bialskim (województwo lubelskie). Dwa zarażone dziki zostały znalezione w powiecie łosickim i jeden w powiecie siedleckim (województwo mazowieckie). Obecność wirusa u padłych dzików została potwierdzona badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF.

Wirus ASF poszerza kręgi. Ujawniono go w okolicach Warszawy, jest także pierwszy przypadek tej choroby w województwie warmińsko-mazurskim. W ubiegłym tygodniu wykryto ok. 60 przypadków ASF u dzików.

Komitet protestacyjny rolniczego OPZZ, w stanowisku przysłanym w piątek do PAP, przypomina, że związkowcy ostrzegali, iż jeżeli dziki nie zostaną wybite, wirus przekroczy Wisłę. Poinformował również, że przygotowywany jest wniosek do prokuratury o popełnienie przestępstwa przez ministra Krzysztofa Jurgiela, który – według nich, zignorował ich projekt zawierający rozwiązania prowadzące do wyjścia z kryzysowej sytuacji. Przewiduje on m.in. odstrzał dzików przy użyciu dronów, noktowizorów, wojska, straży i policji.

Rolniczy OPZZ zapowiedział 7 grudnia protest rolników w Warszawie.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin