Kolejny wirus zaatakuje polskie zwierzęta?

Choroba guzowata skóry bydła, będzie kolejną po ASF oraz ptasiej grypie, która może w najbliższym czasie zagrozić polskim zwierzętom – ostrzegała podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa wiceminister Ewa Lech.
Do tej pory w Polsce nie wykryto choroby guzowatej skóry bydła, ale wiceminister Ewa Lech podkreślała podczas swojego wystąpienia, że to tylko kwestia czasu. Wirus rozprzestrzenia się. Pojawił się w ubiegłym roku w Unii Europejskiej, m.in. na Cyprze i Bałkanach. Rozprzestrzenia się również w Turcji.
Choroba guzowatej skóry bydła jest wysoce zakaźną chorobą bydła, niekiedy kończącą się padaniem chorych osobników, wywołaną przez wirus. W jej przebiegu na skórze występują zmiany pod postacią twardych bolesnych guzków z martwicą w części środkowej. Tym zmianom skórnym towarzyszy obrzęk tylnych kończyn i powiększenie powierzchownych węzłów chłonnych. Zmiany chorobowe występują też na błonie śluzowej przewodu pokarmowego, układu oddechowego, rozrodczego i w mięśniach. Wtórne zakażenia bakteryjne zaostrzają i wikłają proces chorobowy. Najbardziej wrażliwe na chorobę jest bydło domowe, zwłaszcza bydło mleczne rasy Jersey, Guernsey i Ayrshires.
W przypadku tej choroby, brak leczenia przyczynowego. Podawanie antybiotyków przeciwbakteryjnych jedynie zapobiega i likwiduje wtórne zakażenia bakteryjne. Kraje wolne od choroby, chronią się przed jej zawleczeniem kontrolując import bydła, skór, nasienia i tusz.
W krajach, gdzie choroba występuje, są stosowane rygory w celu niedopuszczenia do zakażenia stad wolnych od choroby. Ten cel osiąga się stosując ścisłą kwarantannę zwierząt przed ich wprowadzeniem do wolnych od choroby. Ogniska choroby podlegają ścisłej izolacji. W zależności od sytuacji wybija się chore i zakażone zwierzęta i unieszkodliwia ich zwłoki, zwalcza się owady przenosicieli choroby. Miejsce gdzie przebywały zakażone zwierzęta, środki transportu, odkaża się przy użyciu 3% wodnego roztworu fenolu.
W celach profilaktycznych są stosowane szczepienia zwierząt wrażliwych przy użyciu homologicznej atenuowanej szczepionki lub heterologicznej atenuowanej szczepionki. Homologiczna atenuowana szczepionka oparta o szczep Neethling, daje odporność trwającą do 3 lat.
Polska jest wolna od choroby guzowatej skóry bydła. Niemniej jednak, szczegółowe postępowanie w tej chorobie w razie jej zawleczenia na teren kraju zawiera Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 22 stycznia 2003 r. Jeśli choroba choroby guzowatej skóry bydła pojawi się w Polsce, będzie zwalczana urzędowo. Na razie resort rolnictwa nie przewiduje wprowadzenia szczepienia profilaktycznego. Pod koniec ubiegłego roku, główny lekarz weterynarii zaktualizował plan gotowości odnośnie tej jednostki chorobowej.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin