Ponad 2 tys. przypadków ASF w Polsce

dziki

Polska jest liderem pod względem liczby przypadków ASF. Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, od początku roku w krajach Wspólnoty i na Ukrainie, stwierdzono 2259 przypadków ASF. Niemal połowa z nich pojawiła się w kraju nad Wisłą.

Według danych opublikowanych przez Komisję Europejską, do 15 kwietnia na terenie Polski potwierdzono 1020 przypadków choroby w populacji dzików, czyli niemal połowę wszystkich zachorowań, jakie wystąpiły w krajach UE i na Ukrainie. Podobnie wypada sytuacja na Litwie, gdzie od początku roku potwierdzono wystąpienie 728 przypadków choroby. ASF dzików pojawił się również na Łotwie (286 przypadków), w Estonii (150 przypadków), a także na Ukrainie (26 przypadków), w Czechach (25 przypadków), oraz na należącej do Włoch Sardynii (24 przypadki).

Tymczasem Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o wystąpieniu blisko 60 nowych przypadków ASF w naszym kraju. Tym samym, łączna liczba przypadków choroby w populacji dzików przekroczyła w Polsce dwa tysiące. Ostatni komunikat GIW-u dotyczy okresu 16-22 kwietnia bieżącego roku. W tym czasie wystąpiło 57 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń w populacji dzików. Większość z nich potwierdzono na terenie Mazowsza i Lubelszczyzny.

W województwie lubelskim stwierdzono 23 przypadki choroby. Pojawiły się one w powiatach:

  • bialskim (2 przypadki w gminie Tuczna, oraz po jednym przypadku w gminach Sosnówka, Międzyrzec Podlaski, Kodeń, Piszczac i Drelów),
  • parczewskim (po 3 przypadki w gminach Jabłoń i Podedwórze, 2 przypadki w gminie Dębowa Kłoda oraz 1 przypadek w gminie Milanów),
  • chełmskim (3 przypadki w gminie Sawin i Leśniowice).

Po jednym przypadku choroby potwierdzono ponadto w powiecie radzyńskim (gm. Komarówka Podlaska), włodawskim (gm. Urszulin) oraz łukowskim (gm. Łuków).

Ponad 20 przypadków choroby pojawiło się również na terenie województwa mazowieckiego. Wystąpiły one w powiatach:

  • legionowskim (3 przypadki w gminie Jabłonna, 1 przypadek w gminie Legionowo),
  • otwockim (2 przypadki w gminie Karczew, 1 przypadek w gminie Józefów),
  • piaseczyńskim (2 przypadki w gminie Góra Kalwaria, 1 przypadek w gminie Konstancin – Jeziorna).

Ponadto, po jednym przypadku choroby potwierdzono w powiecie nowodworskim (gm. Pomiechówek), warszawskim zachodnim (gm. Izabelin), łosickim (gm. Łosice) i siedleckim (gm. Przesmyki).

Przypadki ASF potwierdzono również w samej Warszawie. Po 3 przypadki choroby pojawiły się na Białołęce i Bielanach, po jednym zaś na Wilanowie i Mokotowie.

Na terenie województwa podlaskiego przypadki ASF potwierdzono w powiecie sokólskim (3 przypadki w gminie Janów, oraz 1 przypadek w gminie Nowy Dwór), augustowskim (1 przypadek w gminie Augustów) oraz łomżyńskim (1 przypadek w gminie Przytuły).

ASF wykryto również u dzików z terenu województwa warmińsko mazurskiego. Sześć przypadków choroby potwierdzono w gminie Górowo Iławieckie (pow. bartoszycki), jeden zaś w gminie Lelkowo (pow. braniewski).

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin