Suchy lód nielegalny w walce ze szczurami

rats

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) upomniała federalne władze stanowe Illinois, Massachusetts i Nowego Jorku w sprawie zwalczania plagi gryzoni za pomocą suchego lodu. Chociaż jest to metoda tania i „ekologiczna” to nadal pozostaje nielegalna.

Duże amerykańskie metropolie od lat zmagają się z plagą szczurów, która mimo stosowania różnych środków chemicznych wydaje się nie do opanowania. W zeszłym roku władze Nowego Jorku, Bostonu, Chicago i kilku mniejszych miast postanowiły zastosować nowatorską metodę walki z gryzoniami. W norach szczurów umieszczano bryłki suchego lodu, a następnie wejście do nor szczelnie zamykano. W zamkniętej przestrzeni dwutlenek węgla szybko osiągał stężenie zabójcze dla gryzoni. Metoda okazała się tania i skuteczna, według wstępnych ocen pozwoliła na zmniejszenie populacji szczurów o 60%. Ponadto jej stosowanie jest stosunkowo bezpieczne, nie powoduje ryzyka skażenia środowiska. Jest tylko jeden problem – jej użycie jest sprzeczne z przepisami, suchy lód nie znajduje się na wykazie rodentycydów które można stosować.

Przeciwko stosowaniu suchego lodu w amerykańskich miastach protestowali członkowie organizacji PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), uważając ją za nieetyczną i nieskuteczną, bo zwierzęta które przeżyją miałyby się szybciej rozmnażać. Sprawa pozostałaby bez większego odzewu, gdyby nie oficjalne pismo Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), która przypomniała władzom stanowym, że stosowanie suchego lodu jest sprzeczne z amerykańskimi przepisami dotyczącymi zwalczania szkodników, i jako takie powinno zostać zaprzestane. Władze miejskie musiały uszanować wytyczne EPA, chociaż starają się o uzyskanie zgody na ograniczone użycie suchego lodu.

Suchy lód to dwutlenek węgla w formie stałej, powszechnie stosowany w chłodnictwie. W temperaturze pokojowej suchy lód sublimuje (bezpośrednio przechodzi ze stanu stałego w stan gazowy), temperatura sublimacji to -78ºC. Ostatnio suchy lód znalazł zastosowanie jako bezpieczna i „ekologiczna” metoda miejscowego zwalczania pluskiew poprzez ich wymrażanie.

Źródło: www.pctonline.com