Skuteczniejsza przynęta na muszki plamoskrzydłe

muszka_owoc

Specjaliści z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikowali artykuł na łamach „Environmental Entomology” z którego wynika, że zwiększenie ilości acetoiny, kwasu octowego i etanolu w przynętach na muszki plamoskrzydłe daje wymierne korzyści.

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) jest krewniakiem popularnej muszki owocowej (D. melanogaster), jednak w odróżnieniu od niej atakuje tylko zdrowe i nieuszkodzone owoce. Ten inwazyjny gatunek pochodzący z Japonii do Europy dotarł w 2008 roku, w Polsce po raz pierwszy stwierdzony w 2014 r, ale już rok później był obecny niemal w całym kraju.

Już w roku 2014 opracowano pierwsze przynęty zawierające mieszaninę acetoiny, kwasu octowego, etanolu i metionolu które okazały się w miarę skuteczne w wabieniu muszek plamoskrzydłych. Teraz specjaliści z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) zbadali, jak dobrać optymalny poziom tych związków chemicznych, aby zwiększyć atrakcyjność przynęt na te szkodniki. W serii eksperymentów zbadano zarówno różne stężenie substancji jak i szybkość ich uwalniania. Okazało się, że zwiększenie ilości kwasu octowego, etanolu i acetoiny zwiększało skuteczność przynęty, natomiast wzrost ilości metionolu nie wywoływał żadnej reakcji. Wykazano także synergizm działania kwasu octowego i acetoiny. W efekcie opracowano uniwersalną formułę, która przywabiała o 104% więcej samców i 147% więcej samic w stosunku do środków poprzednio używanych.

„Zaletą stosowania tej formuły jest znaczna poprawa skuteczności przynęty, co powinno przekładać się na stwierdzenie muszek plamoskrzydłych przy mniejszej częstotliwości ich występowania, czyli np. wcześniej w sezonie, co powinno się przekładać na skuteczniejsze zwalczanie szkodnika i tym samym ograniczenie strat jakie powoduje.” – powiedział entomolog z USDA dr Peter Landolt.    

Źródło: entomologytoday.org