Leki dla pszczół

hfhf

Preparat wspomagający leczenie nosemozy u pszczół trafi wkrótce na rynek. Został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Skład preparatu oparty jest wyłącznie o naturalne substancje z roślin.

Obecnie nie ma dostatecznie skutecznej i bezpiecznej metody leczenia nosemozy u pszczół (choroba, którą wywołują grzyby). Rozwój choroby hamują antybiotyki na bazie fumagiliny, jednak w związku z zagrożeniem przenikania fumagiliny lub produktów jej metabolizmu do miodu, od kilku lat w Europie obowiązuje całkowity zakaz jej stosowania.
Pszczelarze stosują różne preparaty ziołowe, które jednak nie likwidują ostatecznie choroby.

Wynalazek polskich naukowców – po dwóch latach dodatkowych testów i badań, czyli preparaty roślinne mające zastosowanie we wspomaganiu leczenia nosemozy u pszczół oraz poprawy ich odporności zgłoszono do Urzędu Patentowego w grudniu 2015 r.

Wkrótce do Urzędu Patentowego ma trafić kolejne innowacyjne zgłoszenie – probiotyku dla pszczół na bazie szczepów bakterii z rodzajów Lactobacillus i Fructobacillus, który będzie miał zastosowanie w zwalczaniu i zapobieganiu chorób pszczół.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin