ARiMR przekazała rolnikom 4 mld złotych

polskie rolnictwo

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała do 29 października ok. 1,2 mln rolnikom zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich w wysokości 3,974 miliarda złotych. W tym roku po raz pierwszy wypłacane są też zaliczki na poczet płatności obszarowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).

ARiMR rozpoczęło wypłacanie zaliczek dopłat bezpośrednich 16 października. W bieżącym roku przekazywane są one polskim rolnikom na najwyższym dopuszczonym w Unii Europejskiej poziomie. W przypadku dopłat bezpośrednich wynoszą 70 proc. stawki. W kategorii płatności z PROW, zaliczki sięgają 85%.

Agencja przekazała, że do 700 tysięcy rolników trafiło prawie 3,1 mld zł w formie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Blisko pół miliona gospodarzy otrzymało ponad 900 mln zł w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

Do płatności obszarowych zaliczają się płatności na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW), płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna, płatność ekologiczna, premia pielęgnacyjna oraz premia zalesieniowa. Warunkiem wypłaty zaliczek przedsiębiorcom jest zakończenie kontroli administracyjnej. Przy zaliczkach płatności bezpośrednich dodatkowo wymagane jest zakończenie kontroli na miejscu.

Zgodnie z informacjami przekazanymi wcześniej przez ARiMR przekazywanie zaliczek zakończy się 30 listopada. Od 2 grudnia rozpocznie się realizacja pełnych płatności.

Pula środków przeznaczonych w tym roku na dopłaty bezpośrednie dla rolników wynosi ok. 15 mld zł. O płatności te ubiega się ponad 1,3 mln gospodarstw. Maksymalna kwota na realizację płatności obszarowych PROW to ok. 2,86 mld zł, o płatności te wnioskuje ok. 975 tys. rolników.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin