Żywienie w żłobkach

picture (9)

To, co jemy jako dzieci, ma wpływ na nasze zdrowie. Ważne jest to, by od najmłodszych lat mieć dobre nawyki żywieniowe. Dlatego grono ekspertów – pod patronatem Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przygotowało poradnik dotyczący żywienia w żłobkach. Publikacja zawierająca zalecenia i jadłospisy, w czerwcu ma trafić do wszystkich placówek.

Badania pokazują, iż 88 proc. dzieci po pierwszym roku życia otrzymuje za mało warzyw w codziennej diecie, 75 proc. maluchów spożywa nadmierną ilość cukru, a 42 proc. dzieci ma niedobory wapnia w diecie. W następstwie błędów żywieniowych, 32 proc. dzieci w wieku od 5. do 36. miesięcy ma nieprawidłową masę ciała. Tymczasem, jedzenie dla dzieci powinno dostarczać odpowiedniej ilości energii i wszystkich składników odżywczych oraz płynów.

Najlepszym wyborem dla dzieci jest żywność naturalna, świeża, pełnowartościowa i mało przetworzona. Planując posiłki, należy wprowadzać nowości stopniowo, a komponując jadłospisy pamiętać o estetyce i wielkości potraw, ograniczaniu soli i cukru, wybieraniu produktów sezonowych i uwzględnianiu upodobań smakowych dzieci.

Organizatorzy żywienia zbiorowego w żłobkach, czyli np. intendenci, kierownicy, dyrektorzy placówek, od stycznia (kiedy weszła w życie nowela przepisów o opiece nad dziećmi do lat trzech) odpowiedzialni są za zapewnienie w nich pełnowartościowych posiłków. Żłobkowa dieta powinna być zgodna z normami żywienia, jakie w 2017 r. zaktualizował Instytut Żywności i Żywienia. Poradnik ma przyjść im z pomocą we właściwym bilansowaniu, komponowaniu i przygotowywaniu posiłków.

Maluchy powinny spożywać od czterech lub pięciu posiłków – trzech głównych (śniadanie, obiad, kolacja) i dwóch mniejszych (drugie śniadanie i podwieczorek). Przerwa między posiłkami powinna wynosić ok. trzy godziny.

W Polsce jedynie 11 proc. maluchów w wieku żłobkowym uczęszcza do placówek. Z danych GUS wynika, że w 2017 roku z opieki żłobkowej w skali całego kraju skorzystało ponad 150 tys. dzieci.

Dystrybucja poradnika "Żywienie dzieci w żłobkach. Praktyczne wprowadzenie do aktualnych norm i zaleceń" rozpoczęła się w czerwcu.

Zapraszamy do pobrania: Żywienie dzieci w żłobkach – poradnik.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin