Chiny uznają regionalizację ASF we Francji?

wieprzowina

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej ogłosił, że władze Francji są już bardzo blisko porozumienia się z Chinami w kwestii uznania regionalizacji ASF w kraju.

Jeśli ustalenia zakończą się sukcesem, w razie ewentualnego pojawienia się choroby na obszarze Francji, Chiny nadal importować będą mięso wieprzowe ze stref państwa wolnych od afrykańskiego pomoru świń.

Unijna regionalizacja ASF ma z założenia zabezpieczyć europejski rynek wieprzowiny przed wystąpieniem choroby u największych producentów. Wcześniej bezskutecznie porozumienie z Chinami w tej kwestii próbowały osiągnąć Niemcy.

Braki wieprzowiny w Chinach są jednak coraz większe i kraj coraz łagodniej podchodzi do ewentualności zaakceptowania unijnych stref ASF.

Deficyt mięsa wieprzowego osiągnął w Chinach 10 mln ton rocznie, a ceny żywca wieprzowego mają horrendalne ceny – wynoszą już nawet w przeliczeniu około 18 złotych za kilogram.

Sukces Francji może wpłynąć na pozytywne rozpatrzenie uznania regionalizacji w pozostałych państwach UE. To ogromna szansa również dla polskich rolników.

Martyna Frątczak
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin