Zmiany na rynku cukru
1 października przestaną obowiązywać dotychczasowe regulacje na unijnym rynku cukru. Zlikwidowane zostaną wyznaczone dla poszczególnych krajów Wspólnoty kwoty produkcji i izoglukozy. Szykują się więc ogromne zmiany dla producentów cukru i buraków cukrowych. Dzięki uwolnieniu produkcji cukru, Polska ma szansę stać się znów samowystarczalna w tym zakresie, być może już w tym sezonie staniemy się eksporterem netto cukru.
Z zebranych buraków w sezonie 2016/17 wyprodukowano w Polsce 2,05 mln ton cukru, co stanowiło 13,3 proc. produkcji cukru w Unii Europejskiej. Polska jest trzecim, po Francji i Niemczech, producentem buraków cukrowych w UE. Buraki uprawia się w 36,6 tys. gospodarstw, na powierzchni (2016 r.) 206 tys. hektarów. Nadchodząca liberalizacja rynku cukru zwiększyła zainteresowanie rolników zwiększeniem upraw buraków cukrowych. W Polsce według szacunków Instytutu Ekonomiki i Rolnictwa Gospodarki Żywnościowej w tym roku areał upraw buraków wzrósł o 7 proc. do 220 tys. ha.
W ostatniej dekadzie na polskim rynku cukru doszło do głębokiej restrukturyzacji. Oprócz Krajowej Spółki Cukrowej silną pozycję w Polsce mają także trzy podmioty niemieckie. Teraz czas na kolejne zmiany. Oprócz likwidacji wyznaczonych dla poszczególnych krajów Wspólnoty kwoty produkcji i izoglukozy, zniesione będą także: cena referencyjna, minimalna cena skupu buraków cukrowych i opłaty produkcyjne. Od października zniknie kwotowy system jego produkcji w poszczególnych państwach. Oznacza to, iż każde państwo będzie produkować bez ograniczeń, szukając szans na możliwie duży eksport. Wielkość produkcji w poszczególnych krajach od przyszłego miesiąca będzie zależeć od uwarunkowań rynkowych. Według analiz Komisji Europejskiej Polska, obok takich krajów jak Francja, Niemcy, Belgia i Holandia, wymieniana jest jako państwo o konkurencyjnych warunkach produkcji buraków cukrowych.
Krajowa konsumpcja cukru szacowana jest na ponad milion 600 tysięcy ton rocznie. Z kolei kwota produkcyjna przyznana Polsce to milion 405 tysięcy ton.
Według prognoz ekspertów z Brukseli, w sezonie 2017/2018 w UE, produkcja cukru białego może wynieść 20,1 mln ton, czyli o 20 proc. więcej niż w poprzednim sezonie.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin