Wzrasta produkcja mięsa drobiowego
Na początku 2017 roku produkcja mięsa drobiowego w Unii Europejskiej wzrosła o 1,6%, w tym samym czasie w Polsce wzrost wyniósł 11,5% – wynika z danych Komisji Europejskiej, które przeanalizowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Wśród sześciu największych unijnych producentów jedynie Hiszpania dorównuje naszemu krajowi dynamiką wzrostu produkcji, która wynosi tam 9,4%. Wzrosty w pozostałych państwach nie przekraczają trzech procent. Tymczasem drugi (po Polsce) producent drobiu w Europie – Wielka Brytania – zanotowała na początku roku ponad 20% spadek produkcji. Brytyjczycy załamanie produkcji tłumaczą niekorzystnymi relacjami cenowymi oraz ograniczonymi możliwościami eksportowymi.
Dane o produkcji z początku tego roku pokazują, że podobnie jak w innych branżach, tak i w drobiarstwie cena ma podstawowe znaczenie. Wielcy europejscy producenci nie są w stanie produkować tak tanio jak Polacy i dlatego nie zmieniają poziomów produkcji albo, jak Brytyjczycy, znacząco je ograniczają. KIPDiP zwraca także uwagę na import do Unii Europejskiej drobiu z Ukrainy. Przywóz mięsa z tego kraju w styczniu i lutym wzrósł o 29% w stosunku do zeszłorocznych wyników. Jest to ważne dla polskich producentów, ponieważ Ukraińcy są bardzo konkurencyjni cenowo.
W eksporcie z Unii Europejskiej cały czas widać utrzymującą się tendencję zwiększania wysyłek do niezamożnych krajów afrykańskich, takich jak Kongo, Gabon czy Ghana. Eksperci KIPDiP obawiają się, że to zjawisko może w dłuższym terminie negatywnie wpływać na rentowność firm drobiarskich. W handlu międzynarodowym Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz dostrzega jednak także pozytywne dla europejskiego drobiarstwa zmiany. Chodzi przede wszystkim o obserwowany od czwartego kwartału ubiegłego roku silny wzrost cen drobiu w USA oraz o umacniającą się od roku walutę brazylijską względem euro. Oba te czynniki powinny zwiększyć konkurencyjność europejskich i krajowych firm w walkach o kontrakty eksportowe.
Źródło: www.kipdip.org.pl