Wirus ASF dalej zbiera żniwo

Projekt bez tytułu (40)

Osiem nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. Od początku wystąpienia choroby, główny lekarz weterynarii potwierdził wystąpienie 130. ognisk choroby u trzody chlewnej oraz 555 przypadków u dzików. Sytuacja na polskim rynku wieprzowiny nie zapowiada się dobrze.

Przypadki zwłok dzików od numeru 548 do 555, zostały znalezione w pobliżu granicy polsko-białoruskiej, w województwach lubelskim, mazowieckim oraz podlaskim. Od wszystkich dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych, w ramach monitoringu tej choroby. Przypadki ASF został potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF. Zwłoki dzików trafiły do utylizacji.

Na rynku widać dalsze spadki cen tuczników. Tuczniki w Niemczech potaniały aż o 7 centów, co przełoży się na ceny w Polsce. Rynek krajowy jest pod dużym wpływem niemieckich cen, więc trzeba spodziewać się dalszej korekty ceny w dół. 

Tymczasem unijny eksport wieprzowiny spada. W sierpniu br. wyniósł 160 tys. ton. W porównaniu z 2016 rokiem, to o 11 proc. mniej. Z kolei w okresie od stycznia do sierpnia, wyniósł 1,36 mln ton i był o 14 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

Ograniczenie eksportu wieprzowiny z Unii Europejskiej jest spowodowane spowolnieniem handlu na rynku chińskim, co wynika z kolei z odbudowy hodowli trzody chlewnej w tym kraju. W okresie od stycznia do sierpnia 2017 eksport unijny wyniósł 1,36 mln ton i był o 14 proc. mniejszy niż w analogicznym okresie 2016 r. 

Jak wynika z danych Eurostatu, dobra koniunktura na rynku spowodowała wzrost pogłowia świń w krajach Wspólnoty o prawie 1 proc. w ciągu roku. Jednocześnie, pogłowie loch wzrosło o ponad 1 proc.  Zwiększenie liczby macior oraz poprawa efektywności produkcji przyczynią się do wzrostu liczby ubijanych tuczników w przyszłym roku.

Wobec niekorzystnych trendów rynkowych (eksporterzy z krajów unijnych przegrywają z konkurencją),  2018 r. nie zapowiada się optymistycznie dla producentów trzody chlewnej. Dodatkowo, niskie ceny żywca wieprzowego w Stanach Zjednoczonych, które wynoszą 1,33 dolara za kg, przyczyniają się do wzrostu eksportu na rynki azjatyckie.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin