Wirus ASF wciąż atakuje

dziki

Inspekcja Weterynaryjna podała 110 nowych przypadków ASF u dzików. Wykryto je w czterech województwach: podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Łącznie, dotychczas w Polsce potwierdzono 1 tys. 526 przypadków ASF u dzików i 108 ognisk tej choroby u świń.

Jak wynika z informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii, dziki z ASF znaleziono ostatnio w województwach, gdzie dotąd w Polsce jest notowany ASF. Wszystkie dziki były znalezione na obszarach zagrożonych ASF lub obszarach z ograniczeniami. Niektóre przypadki dotyczą od kilku do nawet 12 padłych dzików znalezionych w jednym miejscu. Odnotowano m.in. przypadki ASF w województwie lubelskim, na terenie Poleskiego Parku Narodowego w okolicach miejscowości Karczunek, 22 km od granicy z Ukrainą. Były też przypadki w województwie warmińsko-mazurskim, w okolicach miejscowości Stega Mała, ok. 7 km od granicy z Obwodem Kaliningradzkim.

Jedną z form zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się ASF ma być zapora, ogrodzenie o wysokości 2 m z ocynkowanej siatki, które ma kosztować łącznie 235,4 mln zł. Koszt samej budowy to ok. 129 mln zł (ok. 109 tys. zł za km). Ogrodzenie ma mieć długość 1 tys. 173 km. Ma być zbudowane w latach 2018-2020 i sfinansowane z budżetu państwa.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji jest już projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie budowy na granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim, granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej ogrodzenia, które ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa ASF i roznoszeniu tej choroby przez dziki.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin