Uznajemy rozwój wsi i rolnictwa za strategiczne zadanie państwa

minister rolnictwa (1)

Te słowa, z podpisanej przez rząd Deklaracji na rzecz rozwoju wsi i rolnictwa, przypomniał 24 czerwca 2020 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas podsumowania dwóch lat pracy na tym stanowisku.

– Nie jestem petentem dobijającym się o środki na rolnictwo, lecz ściśle współpracuję z premierem i innymi ministrami na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa – podkreślił minister.

Dodał ponadto, że dzięki takiemu podejściu wszystkie strategie regionalne i strategie krajowe muszą obligatoryjnie uwzględniać obszary wiejskie.

– Nie mniej ważnym od zagadnień gospodarczych jest kwestia wizerunku wsi, o który, myślę z powodzeniem, zabiegałem przez te dwa lata – stwierdził minister.

Podjęte działania pozwoliły na przypomnienie roli mieszkańców wsi w dziele odbudowy polskiej państwowości po 123 latach zaborów. Przypomniany został udział chłopów w wojnie polsko-bolszewickiej, w II wojnie światowej i w trudnych czasach komunizmu.

– Rolnicy ponieśli tez ogromne koszty związane i z odbudową kraju po wojnie i po zmianach w roku 1989 – dodał minister Ardanowski.

Powstał Narodowy Instytut dziedzictwa i Kultury Wsi, który będzie dbał o upowszechnianie dorobku materialnego i kulturowego wsi, o wkładzie mieszkańców obszarów wiejskich w rozwój kraju.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski szczegółowo przedstawił efekty swojej pracy w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi w ciągu ostatnich dwóch lat.

– Jednym z kierunków prac było poprawienie opłacalności produkcji rolnej poprzez zmniejszenie kosztów. Stąd zwiększone zostały dopłaty do paliwa rolniczego zwrot akcyzy z 80 do 100 l/ha oraz wprowadzenie po raz pierwszy dopłat do paliwa dla hodowców i producentów bydła 30 l/ha – przypomniał minister.

Oprócz tego są dopłaty do materiału siewnego czy do wapnowania gleb – dodał szef resortu.

Minister zwrócił uwagę na ogromną pomoc suszową udzieloną poszkodowanym rolnikom.

– Nikt nie udzielił tak ogromnej pomocy po suszy, jak nasz rząd. Łącznie za lata 2018 i 2019 ta pomoc osiągnęła kwotę 4,5 mld złotych – podkreślił minister.

W trakcie dwóch ostatnich lat zostały także wprowadzone liczne ułatwienia dotyczące możliwości sprzedaży produktów z gospodarstw w ramach rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży bezpośredniej oraz produkcji marginalnej ograniczonej i lokalnej.

Minister zwrócił jednocześnie uwagę na znaczenie etyki w działalności gospodarczej.

– Każda nasza działalność musi opierać się na uczciwości. Nie może być fałszowania żywności, oszukiwania klientów – podkreślił z naciskiem minister.

Przypomniał, że opracowany i dostarczony został do rolników i przetwórców Kodeks Etyki Żywnościowej.

– Dbamy o dobre warunki dla zwierząt gospodarskich. Już 42 tysiące wniosków wpłynęły na działanie „Dobrostan zwierząt” – powiedział minister.

– Podjąłem decyzję o powołaniu pełnomocnika ds. praw zwierząt. To on przygotuje nową ustawę o ochronie zwierząt, w której można będzie zawrzeć powołanie Rzecznika Praw Zwierząt – poinformował minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Zapowiedział również kontrole we wszystkich schroniskach dla zwierząt, którą przeprowadzi inspekcja weterynaryjna.

Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto o pracach specjalnego zespołu, który kończy opracowywanie nowych, podwyższonych standardów utrzymywania dla wszystkich zwierząt gospodarskich.

Minister przedstawił także inne podejmowane przez niego działania. Zwrócił przy tym uwagę na zagadnienia dotyczące spraw międzynarodowych. Przypomniał znaczenie Deklaracji Warszawskiej i zaangażowanie Prezydenta RP we wsparciu sygnatariuszy w staraniach o wyższy unijny budżet dla rolnictwa, dzięki m.in. czemu ostatnia propozycja Komisji Europejskiej jest znacznie lepsza, od zaproponowanej na początku, o 26,5 mld euro, z tego dla Polski przypadnie 3 mld euro.

Źródło: MRiRW