Terminal Cukrowy – otwarty
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski otworzył nowy terminal eksportowy cukru w Gdańsku, przy nabrzeżu Wiślanym. Terminal ten pozwala transportować cukier w najbardziej nowoczesny sposób, zgodnie ze standardami międzynarodowego transportu morskiego.
– Chcemy pozostać dużym producentem cukru w Europie, a terminal ten jest potrzebny do sprawnego jego eksportu – powiedział podczas uroczystości otwarcia minister Jan Krzysztof Ardanowski.
Minister podkreślił, że dla naszego rozwijającego się rolnictwa otwarcie się na świat jest absolutnie niezbędne. Podkreślił, że Polska mając dostęp do morza może świadczyć również usługi dla innych krajów naszej części Europy.
– Jeżeli chcemy utrzymać wysoką produkcję buraków w Polsce, produkcję bardzo ważną nie tylko ze względu na cukier, ale na strukturę zasiewów, na zrównoważenie rolnictwa, na wysoki poziom kultury rolnej, której buraki zawsze były najważniejszym symbolem, to musimy również szukać możliwości eksportu – sprawnego, nowoczesnego eksportu. Czy to będzie 300 tys. ton, czy w przyszłości więcej – to już będzie w dużej mierze od nas zależało – podkreślił szef resortu rolnictwa.
– Musimy otwierać się na świat. To jedno z działań "Planu Morawieckiego". Terminal cukrowy w Porcie Gdańsk oznacza większy eksport. Polska się rozwija i po prostu musimy zapewnić cywilizowane warunki do eksportu produktów rolnych – dodał uczestniczący w uroczystości w Gdańsku wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.
– Rozwój polskiego rolnictwa jest szansą dla naszego kraju, jest również bardzo efektywnym sposobem rozwoju gospodarki, wykorzystania tego całego potencjału, jakie polskie rolnictwo sobą prezentuje – powiedział minister Ardanowski i zaznaczył, że należy to jednak realizować mądrze.
Krajowa Spółka Cukrowa zbudowała otwierany dzisiaj, terminal przeładunkowo-wysyłkowy na terenach wydzierżawionych od ZMPG inwestując w tę budowę ponad 100 milionów złotych. W skład inwestycji wchodzą: silos o pojemności 50 000 ton, pakownia cukru oraz magazyn logistyczny produktu gotowego o pojemności ok. 10 000 ton. Inwestycja obejmuje także budowę infrastruktury logistycznej wraz z niezbędnym zapleczem magazynowym.
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA i Krajowa Spółka Cukrowa SA podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości pod budowę nowego terminalu przeładunkowo-wysyłkowego wraz z infrastrukturą dostępową, przeznaczoną do obsługi transportów cukru w listopadzie 2017 roku.
Nowy obiekt powstał w bezpośrednim sąsiedztwie Nabrzeża Wiślanego, co umożliwia wpływanie i załadunek statków o dużej ładowności. Pozwoli to Spółce dotrzeć do nowych rynków zbytu w Azji i Afryce. W najbliższych latach Krajowa Spółka Cukrowa planuje wysyłkę cukru w wysokości 300 000 ton.
Dzięki tej inwestycji w Trójmieście przybędzie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.
Źródło: MRiRW
Fot.: KSC