Syrop klonowy wspomaga antybiotyki
Według kanadyjskich naukowców z McGill University ekstrakt z syropu klonowego sprawia, że bakterie chorobotwórcze są bardziej wrażliwe na antybiotyki. To wynik kilkuletnich badań, zaprezentowany ostatnio na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.
Wyniki kilkuletnich badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Applied and Environmental Microbiology” już w 2015 roku. Według nich ekstrakt z syropu klonowego zwiększał podatność bakterii na antybiotyki, co pozwoliło na zmniejszenie dawek leków. Obecnie naukowcy z McGill University pod przewodnictwem dr Nathalie Tufenkji badają podatność poszczególnych szczepów bakterii.
Na początku eksperymentu przygotowano skoncentrowany wyciąg z syropu klonowego, który po odfiltrowaniu wody i cukrów składał się głównie ze związków fenolowych. Następnie został on zastosowany przeciwko kilku szczepom bakterii chorobotwórczych, w tym pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), pałeczki odmieńca dziwacznego (Proteus mirabilis) i pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa).
Początkowo nie obserwowano rezultatów, dopiero po połączeniu ekstraktu z antybiotykami bakterie zostały zabite. Przy okazji okazało się, że do skutecznej terapii wystarczyło zaledwie 10% dawek antybiotyków – to właśnie wyciąg z syropu klonowego tak wzmocnił ich działanie. Dalsze badania pozwoliły ustalić, że wyciąg wpływa na ekspresję genów bakterii, co w konsekwencji upośledza ich zjadliwość i odporność na działanie leków. W tej chwili bada się tą metodę na owadach laboratoryjnych, stosując zmniejszone dawki antybiotyków i dodatek z wyciągu syropu klonowego do ich karmy. Pierwsze wyniki są bardzo obiecujące. Do wszystkich eksperymentów używano zwykłego syropu klonowego zakupionego w lokalnym markecie. Następnie poprzez odpowiedni cykl mrożenia uzyskiwano ekstrakt bogaty w związki fenolowe.
Na poniższym filmie można usłyszeć jak dr Nathalie Tufenkji opowiada o eksperymentach z zastosowaniem wyciągu z syropu klonowego.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=4OJbyq9q0g4[/embedyt]
Źródło: McGill University
Foto: By Dvortygirl – Own work, CC BY-SA 3.0