Specustawa kontra dziki
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wynikach potwierdzających wykrycie materiału genetycznego wirusa ASF u dziewięciu martwych dzików. Jeden z nich został znaleziony w Warszawie, pozostałe osiem w pobliżu stolicy. Nowa specustawa ma umożliwić ekspresowy odstrzał dzików.
Wirus ASF u dzików został potwierdzony wynikami badań z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Do Głównego Inspektoratu Weterynarii dotarły one 1, 2 i 4 grudnia.
Wirus został wykryty w zwłokach dziewięciu dzików. Wszystkie zwierzęta zostały znalezione w woj. mazowieckim, w tym jedno w stolicy. Zwłoki czterech dzików znaleziono w gminie Leszno, w powiecie warszawskim zachodnim. W gminie Łomianki, w tym samym powiecie, wirus zabił jednego osobnika. Obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń znaleziono również w zwłokach dzika znalezionego na terenie Warszawy – w Wilanowie, a także w gminie Jabłonna, w powiecie legionowskim (jeden osobnik) oraz w gminie Konstancin-Jeziorna, w powiecie piaseczyńskim (dwa osobniki).
Na terenie gminy Jabłonna, w powiecie legionowskim oraz gminy Leszno i gminy Łomianki, w powiecie warszawskim zachodnim, obowiązują środki wynikające z art. 15 dyrektywy Rady 2002/60/WE, wprowadzone w trybie pilnym na podstawie rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego nr 19 z dnia 22 listopada 2017 r. oraz nr 20 z dnia 24 listopada 2017 r. Na terenie gminy Konstancin-Jeziorna w powiecie piaseczyńskim obowiązują środki wprowadzone w trybie pilnym na podstawie rozporządzenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Piasecznie nr 1/2017 z dnia 1 grudnia 2017 roku.
Kolejna specustawa w sprawie ASF została właśnie przygotowana w trybie ekspresowym. Ma ona umożliwić natychmiastowy odstrzał dzików w całym kraju. Dziki mają podlegać odstrzałowi już nie tylko w lasach czy na polach, ale także na terenie parków narodowych. Ułatwienia mają także dotyczyć budowy zapór wzdłuż dróg.
Ministerstwo rolnictwa wprowadziło specustawę, by zwiększyć możliwość szybszego odstrzału dzików. Według resortu, polowania mają być na tyle częste, by maksymalnie mogły one zredukować pogłowie tych zwierząt w całej Polsce.
Nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać już w pierwszej połowie grudnia.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin
Photo by Nick Karvounis on Unsplash