“Śniadanie noworoczne” w BPJ

1100px x 733px – Projekt bez tytułu — kopia (81)

W dniu 24 stycznia w siedzibie Biura Promocji Jakości przy ul. Resorowej 10 odbyło się "śniadanie noworoczne" prowadzone przez Prezesa Zarządu BPJ Tadeusza Wojciechowskiego. W dyskusji na temat ASF, kryzysowego zarzadzania komunikacją w branży rolno-spożywczej, oraz problemów przy ocenie toksykologicznej środków ochrony roślin wzięli udział:

Anna Cicholska – posłanka na Sejm RP, Krzysztof Ardanowski – wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, Jerzy Chróścikowski – przewodniczący senackiej komisji rolnictwa, Ewa Lech – podsekretarz stanu ministerstwa rolnictwa, Andrzej Chodkowski – Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Paweł Niemczuk – Główny Lekarz Weterynarii, Andrzej Romaniuk – Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Witold Strobel – Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Prof. Artur Świergiel – Dyrektor Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, Jacek Leonkiewicz – Prezes Zarządu Animal By Products Polski Związek Przetwórców, Prof. Jan Ludwicki – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny, Prof. Andrzej Kowalski – Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Radosław Żydok – Dyrektor Fundacji Republikańskiej, Maria Wojas – analityk Fundacji Republikańskiej.

Prezes Wojciechowski rozpoczął spotkanie od przypomnienia istotnych wydarzeń 2017 roku, takich jak Kongres Bezpieczeństwa Żywności oraz udział BPJ w Kongresie 590, w Jasionce. Następnie zwrócił uwagę na potrzebę stworzenia niezależnego, profesjonalnego ośrodka dystrybucji informacji w zakresie ASF i innych sytuacji kryzysowych w branży rolno – spożywczej. Zarządzanie kryzysowe komunikacją jest jednym z podstawowych działań, które pozwoli na opanowanie chaosu informacyjnego wokół ASF.

Prof. Jan. K. Ludwicki z PZH zwrócił uwagę na pilną potrzebę zmiany zapisu ustawy z 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin. Obecna przepisy umożliwiają małym, kilkuosobowym firmom ocenę środków ochrony roślin. Niesie to zagrożenie obniżenia wiarygodności systemu rejestracji środków chemicznych w Polsce.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Andrzej Chodkowski, poparł opinię prof. Ludwickiego w tym zakresie. Zgodnie stwierdzono, że należy podjąć działania, które przywrócą transparentność systemu rejestracji pestycydów.


Jacek Leonkiewicz ekspert w zakresie weterynarii zaakcentował zagrożenia związane z ASF. Polska nie dość, że ma bardzo poważny problem wewnętrzny z rozprzestrzeniającym się wirusem afrykańskiego pomoru świń, to jeszcze jest otoczona od strony wschodnio południowej zagrożeniemimportu wirusa z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Czech a nawet Rumunii. Czy w tej sytuacji budowa płotu za 130 mln. jest zasadna? – pytał Leonkiewicz. Z inspekcji weterynaryjnej odchodzą źle wynagradzani i nieszkoleni inspektorzy. W niedalekiej przyszłości może się okazać, że wobec postępującej degradacji tego zawodu nie będzie komu zwalczać wirusa ASF.

Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk odniósł się do licznych przykładów braku odpowiedzialności środowiska myśliwych w kontekście przenoszenia wirusa ASF. W dyskusji aktywnie uczestniczyli Krzysztof Ardanowski, Jerzy Chróścikowski, Ewa Lech, Anna Cicholska, oraz pozostali uczestnicy spotkania. Stwierdzono konieczność podjęcia radykalnych działań, które wyeliminują dotychczasowe patologiczne działania, włącznie z odbieraniem kół łowieckich członkom organizacji myśliwskich w okręgach, które nie będą przestrzegały realizacji postanowień specustawy. Zgodnie stwierdzono, że jest potrzeba powstania ośrodka zarządzania kryzysowego komunikacją w zakresie ASF.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin