Rośnie eksport wołowiny
Jak wynika z wstępnych danych Ministerstwa Finansów, eksport nieprzetworzonego mięsa wołowego
z Polski w pierwszych pięciu miesiącach 2017 r. przekroczył 150 tys. t i był większy niż rok wcześniej o 3,2 proc. Wzrasta także eksport wieprzowiny.
W strukturze towarowej eksportu dominuje mięso wołowe świeże, schłodzone – 78 proc. wolumenu eksportu, który w okresie I-V 2017 r. wyniósł ponad 118 tys. t za 396 mln euro. W okresie I-V 2017 r. najwięcej mrożonej wołowiny Polska wyeksportowała do Francji (5,8 tys. t), Niemiec (3,5 tys. t), Hongkongu (2,5 tys. t za 7,4 mln euro), Izraela (2,4 tys. t) oraz Szwecji (2,2 tys. t). Na uwagę zasługuje ponad czterokrotny wzrost eksportu tego mięsa do Kazachstanu (1,5 tys. t) oraz blisko trzykrotny wzrost do Hongkongu i 35-proc. do Izraela. Pojawiły
się też nowe kierunki eksportu mrożonej wołowiny. Są to m.in.: Arabia Saudyjska, Japonia, Gabon oraz Macedonia.
Tymczasem, analitycy Agencji Rynku Rolnego oceniają, że w 2017 r., w wyniku wzrostu krajowej produkcji, eksport produktów wieprzowych z Polski może być o 7 proc. większy niż w ubiegłym roku i wyniesie ok. 740 tys. ton. Zwiększyły się dostawy do głównych odbiorców wieprzowiny z Polski, tj. do Niemiec (o 28 proc.), Wielkiej Brytanii (o 5 proc.) oraz Stanów Zjednoczonych (o 48 proc.). W okresie styczeń-maj 2017 r. z kraju wywieziono 306 tys. ton żywca, mięsa, przetworów i tłuszczów wieprzowych, czyli o 8 proc. więcej niż przed rokiem.
Jak prognozują eksperci ARR, do jesieni utrzymają się relatywnie wysokie ceny tuczników, nie stanieje też mięso wieprzowe. Wieprzowina jest ciągle najchętniej kupowanym mięsem przez Polaków. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że w 2016 r. bilansowe spożycie mięsa wieprzowego wyniosło 40,1 kg
na mieszkańca i było o 3 proc. mniejsze niż rok wcześniej. Według ekspertów ARR, w trzecim kwartale br. ceny żywca wieprzowego będą się wahać w granicach 5,50-5,80 zł/kg, a w końcu roku jego cena może spaść do 5,10-5,50 zł/kg, jednak wskutek dużego popytu eksportowego cena ta będzie wyższa o 1-9 proc. niż rok wcześniej.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin