Rolnicy będą mieli pomocników

truskawki

Prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę regulującą i upraszczającą kwestie zatrudniania tzw. pomocników rolnika. To dobra informacja dla gospodarzy, którzy potrzebują rąk do pracy. Szybkie wejście w życie nowych przepisów jest szczególnie ważne dla plantatorów truskawek i producentów malin.

Nawet 0,5 miliona osób potrzebnych jest do prac sezonowych w rolnictwie. Takie wyliczenia ostatnio podał Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Nowelizacja ustawy przyjęta przez Sejm 13 kwietnia o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw, przewiduje wprowadzenie nowego rodzaju umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych, nazwanych w dokumencie "pomocnikami rolnika". Ma ona zastąpić dotychczas stosowaną umowę o dzieło. Zgodnie z nią, rolnik będzie musiał płacić składki: zdrowotną i wypadkową za pracownika sezonowego.

W ustawie zaproponowano m.in. wydłużenie możliwości pracy sezonowej z 6 do 9 miesięcy. Inną możliwością jest zezwolenie wielosezonowe na 3 lata. Uwzględniony został także postulat zgłaszany przez stronę społeczną, aby wydłużyć możliwości wykonywania pracy na podstawie zarejestrowanego już oświadczenia do końca 2018 roku. Ważną zmianą jest również zapis mówiący o tym, że rolnik nie musi zgłaszać staroście powierzenia wykonania cudzoziemcowi innej pracy niż praca sezonowa o ile będzie ona wykonana do 30 dni. Kilka organizacji branżowych wraz z Krajową Radą Izb Rolniczych i rolniczą "Solidarnością" zaapelowały do prezydenta Dudy o jak najszybsze podpisanie dokumentu ze względu na duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Z kolei NSZZ "Solidarność" zawnioskowała do prezydenta, by ustawy nie podpisywał lub skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ dokument nie zawiera żadnych norm dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy "pomocników rolnika". Ustawa wejdzie niebawem w życie. Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że głowa państwa podpisze ten akt prawny.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin