Robot rolniczy rozpoznaje chore rośliny i chwasty

1100px x 733px – Projekt bez tytułu — kopia (56)

Przeznaczony do precyzyjnych oprysków robot rolniczy Żukbot, m.in. dzięki systemowi kamer i bardzo dużej bazie danych zdrowych i chorych liści, jest w stanie odróżnić chwast od pożytecznej rośliny – poinformował  jego współkonstruktor Mateusz Dyrda ze Stowarzyszenia Robotyków SKALP.

Robot zajął 1. miejsce w kategorii precyzyjnego oprysku podczas Field Robot Event organizowanego na Harper Adams University w Wielkiej Brytanii.

Żukbot to pojazd autonomiczny, korzystający z lokalizacji GPS, przeznaczony do precyzyjnych oprysków. Skonstruowali go studenci Politechniki Gdańskiej, z myślą o udziale w międzynarodowych zawodach robotów studenckich.

– Jest wyposażony w serię kamer, czujników odległości i laserowych – dzięki temu wie, gdzie jest, wie, gdzie patrzy i dzięki temu jest w stanie odróżnić chwast od pożytecznej rośliny. Podczas planowania robota postanowiliśmy, że należy wykorzystać najnowsze technologie, czyli m.in. zastosować głębokie uczenie maszynowe. Dzięki przetwarzaniu obrazu z kamer i dzięki bardzo dużej bazie danych zdrowych i chorych liści, jesteśmy w stanie utworzyć model matematyczny tych cech chorych roślin, które następnie może wykryć program komputerowy. Żukbot to przyszłość rolnictwa – stwierdził Dyrda. I dodał, że przyszłe rolnictwo to coś precyzyjnego, to rolnictwo bardzo wydajne, które nie musi używać dużej ilości chemikaliów.

Sukces Żukbota skłonił jego konstruktorów do założenia własnego, niezależnego Stowarzyszenia Robotyków SKALP. Zespół liczy na możliwość udoskonalenia robota i podjęcia komercyjnej jego produkcji. Inne ich udane konstrukcje to autonomiczny pojazd podwodny i łazik marsjański, który wziął już udział w wielu zawodach robotów studenckich.

-Największym marzeniem naszego zespołu jest zobaczyć za kilka, kilkanaście lat serię takich Żukbotów jeżdżących po polu, zajmujących się małymi roślinkami – powiedział Dyrda. 

Źródło: PAP