Ptasia grypa niewielkim zagrożeniem dla Europy

ptasia grypa

ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) w swoim najnowszym raporcie dotyczącym ptasiej grypy określiło ryzyko wystąpienia tej choroby u ludzi na obszarze Europy jako bardzo niewielkie.

Wirus ptasiej grypy cały czas pojawia się jednak wśród drobiu utrzymywanego w Europie.

W okresie od 16 lutego do 15 sierpnia 2019 r. wykryto pięć ognisk ptasiej grypy o wysokiej patogenności w zakładach drobiarskich w Bułgarii, trzy ogniska ptasiej grypy o niskiej patogenności u drobiu w Danii i jedno u ptaków trzymanych w niewoli w Niemczech. Pojedyncze ognisko ptasiej grypy o niskiej patogenności odkryto również u drobiu we Włoszech.

Większość wyizolowanych wirusów pochodziła od dzikiego ptactwa w Europie. Jedynie patogen znaleziony we Włoszech prawdopodobnie pochodził od ptaków migrujących z Azji Środkowej.

W momencie publikacji raportu ECDC sytuacja epidemiologiczna ptasiej grypy poprawiała się w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie, gdzie notowano coraz mniejszą liczbę ognisk i przypadków choroby.

W ostatnich latach w Europie nie zgłaszano żadnych zakażeń ludzi wywołanych wirusami ptasiej grypy.

Jednak pomimo niewielkiego zagrożenia, ECDC podkreśla, że bardzo ważne jest utrzymywanie biernego nadzoru choroby u drobiu w Europie. Stały monitoring choroby powinien obejmować również dzikie ptactwo.

Martyna Frątczak
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin