Programy Multi do wykorzystania!

1100px x 733px – Projekt bez tytułu — kopia (44)

Komisja Europejska wydłużyła termin składania wniosków programów MULTI. Dzięki nim państwa mogą pozyskiwać dotacje na działania informacyjne i promocyjne, dotyczące produktów rolnych, wdrażane na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

Termin składania wniosków programów MULTI został przedłużony do 19 kwietnia 2018 r., godz. 17.00 czasu środkowoeuropejskiego. Zmiana terminu nie dotyczy zaproszenia do składania wniosków programów prostych.

Nowa polityka promocyjna Unii Europejskiej ze zwiększonym budżetem i z większym wsparciem europejskiej agencji wykonawczej, ma stać się prawdziwym narzędziem podboju rynków. Działania prowadzone pod hasłem „Enjoy, it's from Europe”, w ramach prawdziwie europejskiej strategii, mają spowodować, że osoby pracujące w tym sektorze, otworzą się na rynki międzynarodowe, a konsumenci będą bardziej świadomi wysiłków podejmowanych na rzecz jakości produktów. „Europejski sektor rolny i rolno-spożywczy jest znany z jakości swoich produktów i przestrzegania norm niemających sobie równych w świecie. Przy wartości wywozu ponad 110 mld euro sektory te to ważny element pobudzania wzrostu gospodarczego i zwiększania zatrudnienia w Unii Europejskiej” – podkreślił Dacian Cioloș, europejski komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

„Enjoy, it's from Europe” – te działania mają pomóc krajom Wspólnoty na zwiększenie działań promocyjnych i informacyjnych w celu zwiększenia konkurencyjności rolnictwa europejskiego. Wsparcie europejskie powinno stopniowo wzrosnąć z 61 mln euro w budżecie na 2013 r. do 200 mln euro w 2020 r. Bez wątpienia, może się to przełożyć na wprowadzenie europejskiej strategii promocji, która pozwoli na lepsze ukierunkowanie akcji promocyjnych. Strategia ta powinna doprowadzić m.in. do rozszerzenia programów skierowanych do państw trzecich i programów wieloskładnikowych, podnieść słaby obecnie poziom wiedzy konsumentów o zaletach europejskich produktów rolnych, a zwłaszcza produktów uznanych w ramach europejskich systemów jakości na rynku wewnętrznym. Może także wesprzeć uregulowanie możliwości stosowania oświadczeń o pochodzeniu i marek produktów, jak również ułatwić zarządzanie programami przygotowanymi wspólnie przez podmioty z kilku państw członkowskich przy wykorzystaniu punktu kompleksowej usługi w Komisji.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin