Polskie pieczarki podbijają świat
Polska pieczarka jest krajowym hitem eksportowym. Cieszy się ogromnym powodzeniem na terenie Unii Europejskiej, coraz częściej trafia też na dalekie rynki ze względu na atrakcyjna cenę i wysoką jakość. Co ciekawe, wywóz do krajów Wspólnoty spadł o 2 procent, a sprzedaż pozaunijna zwiększyła się o 11 procent – do ponad 21 tys. ton.
Prekursorami w uprawie grzybów byli Chińczycy, ale w XVI wielu to Francuzi jako pierwsi w Europie zajęli się uprawą pieczarek. Dziś to Polska jest pieczarkową potęgą. Nasz kraj to największy producent pieczarek w Europie i największy eksporter tych grzybów na świecie. Takie osiągnięcia były możliwe dzięki przedsiębiorczości producentów, ale także dzięki wsparciu uzyskanemu na rozwój zakładów ze środków Unii Europejskiej, pozyskanych za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z dotacji skorzystały między innymi grupy producenckie specjalizujące się w pieczarkach.
Od stycznia do lipca, wolumen wywozu pieczarek z Polski wyniósł 130,2 tys. ton i był zbliżony do wyniku sprzed roku. Jak wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, od początku roku do końca września, za kilogram pieczarek do konsumpcji bezpośredniej, płacono średnio 5,07 zł. To o 6 proc. więcej niż przed rokiem.
Największymi odbiorcami krajowych pieczarek pozostają kraje unijne. Tam też jest odczuwalny wzrost cen pieczarek na rynku detalicznym, gdzie średnio w pierwszych ośmiu miesiącach br., konsumenci musieli zapłacić 7,63 zł za kilogram, czyli o 2 % więcej w porównaniu z analogicznym okresem 2016 roku.
Przeciętne spożycie pieczarek w kraju wyniosło przed rokiem około 2,7 kg na osobę.
Jak wynika z szacunków IERiGŻ, rośnie produkcja pieczarek i w 2017 roku powierzchnia upraw w Polsce może wynieść 244 ha, a zbiory około 325 tys. ton.
W Polsce najchętniej kupowana jest pieczarka biała, średniej wielkości. Konsumenci coraz częściej zaczynają także sięgać po te brązowe. Europejczycy jedzą coraz więcej grzybów, rocznie konsumpcja wynosi ponad 1 mln ton, z czego 1/3 pochodzi z Polski (330 tys. ton). Konsumenci przestali uważać grzyby za bezwartościowe pod względem dietetycznym.
Maria Sikorska
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin