Ograniczenie dawek miedzi w paszach dla prosiąt

zdjecie (2)

Komisja Europejska nie odstąpiła od planów zmniejszenia dopuszczalnych dawek miedzi w paszach dla prosiąt. Ograniczenia te będą jednak znacznie mniejsze niż pierwotnie zakładano.

Według obecnie obowiązujących przepisów, pasze dla świń młodszych niż 12 tygodni mogą zawierać maksymalnie 170 mg miedzi w kilogramie mieszanki. W przypadku starszych zwierząt wartość ta wynosi 25 mg/kg.

Według najnowszego projektu, dopuszczalne udziały miedzi w paszach dla prosiąt wynosić mają 150 mg/kg w przypadku prosiąt do czterech tygodni po odsadzeniu, oraz 100 mg/kg w przypadku prosiąt pomiędzy 4 a 8 tygodniem po odsadzeniu.

Komisja Europejska rezygnuje z planów drastycznego ograniczenia dopuszczalnych udziałów miedzi w paszach dla prosiąt. Pierwotnie projekt zmian zakładał, że dla wszystkich grup produkcyjnych trzody nie może być on większy niż 25 mg/kg. Takie plany spotkały się jednak z oporem producentów trzody którzy wskazywali na negatywne skutki takich decyzji.

Niedobory mikroelementu, jakim jest miedź u prosiąt, powodować mogą przede wszystkim gorsze zaopatrzenie organizmu w tlen i zaburzenia budowy kości i stawów.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin