Napoje energetyczne są niezdrowe dla serca

napoje

Jak wynika z badań opublikowanych w „Journal of American Heart Association” napoje energetyczne źle wpływają na rytm pracy serca oraz ciśnienie krwi.

Naukowcy badali grupę 18 kobiet i mężczyzn. Połowa z nich dostała do wypicia około litra (32 uncje) napoju energetycznego zawierającego 320 mg kofeiny. Dla porównania jeden kubek kawy (8 uncji) zawiera 95 mg kofeiny, a jedna puszka popularnego napoju gazowanego to 29 mg kofeiny. Napój energetyczny zawierał także taurynę (aminokwas o pozytywnym wpływie na metabolizm) oraz wyciąg z żeńszenia. Grupa kontrolna piła w tym samym czasie napój składający się z wody gazowanej, syropu wiśniowego i soku z limonki, z dodatkiem kofeiny. Po sześciu dniach obie grupy zamieniły się drinkami. Badacze mierzyli ciśnienie krwi oraz rytm pracy serca (badanie EKG) u wszystkich badanych zarówno przed jak i po spożyciu napojów. Szczególną uwagę zwracali na czas odstępu QT – to pełen cykl pobudzenia i powrotu do stanu wyjściowego mięśniówki komór serca.

Okazało się, że u osób pijących napije energetyczne odstęp QT był o około 10 milisekund dłuższy w porównaniu z grupą kontrolną. Wydaje się to wartością nieznaczną, ale nieprawidłowy czas odstępu QT przyczynia się do występowania komorowych zaburzeń rytmu, które mogą być groźne dla życia.

U obu grup mierzono podwyższone ciśnienie krwi (wpływ kofeiny), które jednak u osób z grupy kontrolnej wracało do normy po sześciu godzinach. Osoby pijące napoje energetyczne miały podwyższone ciśnienie przez znacznie dłuższy czas, na co, zdaniem badaczy, wpływ miała zarówno wysoka dawka kofeiny jak różnie dodatkowe składniki napoju. Z kolei w jednym z badań z 2008 roku stwierdzono, że pewien bezcukrowy napój energetyczny nie dodaje skrzydeł, za to przyczynia się do powstawania skrzepów krwi.

Naukowcy zalecają ograniczenie spożycia napojów energetycznych, zwłaszcza przez osoby mające problemy z sercem. Co więcej, tego typu drinków powinni unikać ludzie, u których ciśnienie jest już podwyższone np. na skutek wzmożonej aktywności fizycznej. To z kolei uderza w jedno z głównych zastosowań napojów energetycznych, które branża spożywcza reklamowała jako produkty dla sportowców.


Źródło: foodandwine.com