Międzynarodowy Dzień Żelków
Mają różne kolory i kształty, a także smaki. Łączy je jedno – rzesze fanów na całym świecie – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. 28 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Żelków. Trudno się im oprzeć, ale dietetycy ostrzegają, by jeść je z umiarem.
Żelki to przekąski, które bez wątpienia stały się hitem rynkowym. Uwielbiają je w szczególności najmłodsi. Polak zjada kilogram cukierków rocznie – głównie żelków. A z prognoz wynika, że ich spożycie będzie rosło w tempie 6-8 proc. co roku.
Większość tych kolorowych przekąsek, poza energią, nie dostarcza organizmowi żadnych wartości odżywczych, a jedynie substancje, które w przyszłości mogą doprowadzić do nadwagi, miażdżycy, otyłości, a nawet cukrzycy. Dlatego należy się nimi objadać z umiarem.
Składniki żelków są różne, w zależności od ich rodzaju czy producenta. Sporo wśród nich złożonych praktycznie z samej chemii oraz takich, gdzie ewidentnie starano się jej unikać. W 100-gramowej garstce tego smakołyku, znajduje się zwykle aż 12 łyżeczek cukru. Nierzadko zawiera on także syrop skrobiowy, substancję zagęszczająca, regulator kwasowości, aromaty oraz barwniki (E-104, E-122, E-124, E-129, E-133, E-151). Jeden z producentów umieścił nawet na paczce żelków informację, że „barwniki E-104, E-122, E-124, E-129 mogą powodować nadaktywność u dzieci”. Syrop glukozowy, sacharyna czy aspartam, niekorzystnie wpływają na glikemię, czyli stężenie glukozy we krwi w organizmie. Żelki mogą też wpływać niekorzystnie na stan uzębienia. Oblepiają zęby i przyczyniają się do powstawania próchnicy. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce próchnicę ma ponad 90% proc. nastolatków.
Zatem jeść żelki czy nie? – wielu zadaje sobie to pytanie. Według dietetyków – najlepiej spożywać je jedynie od czasu do czasu, a także czytać etykiety – warto wybierać żelki o jak najmniejszej liczbie sztucznych dodatków.
Co ciekawe, by zwiększyć atrakcyjność żelków oraz poszerzyć grono ich konsumentów, producenci zdecydowali się na wprowadzenie na rynek żelek dla wegetarian – z agarem zamiast żelatyny. Agar to pozyskiwana z alg substancja żelująca. To źródło witamin i składników mineralnych.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin