Międzynarodowi eksperci w naszych portach morskich
W ramach 55. posiedzenia Grupy Roboczej EPPO ds. Regulacji Fitosanitarnych, które odbywa się
w Gdańsku, w dniach 20-23 czerwca br., Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaprezentowała uczestnikom warunki pracy inspektorów granicznych oraz przebieg realizowanej przez nich kontroli przesyłek towarów roślinnych, pochodzących spoza Unii Europejskiej.
W ubiegłym roku, granicznej kontroli fitosanitarnej w oddziałach granicznych w Gdańsku i w Gdyni poddano m.in. 4 000 ton owoców, 30 000 m3 drewna, 600 ton nasion oraz 130 000 szt. opakowań drewnianych.
Z zainteresowaniem uczestników wizyty spotkała się kontrola opakowań drewnianych i omówienie przebiegu badania próbek drewna, pobranych w ramach kontroli fitosanitarnej. Dyrektor Generalny EPPO, Martin Ward, podkreślił, że w ostatnich latach służby ochrony roślin krajów regionu EPPO, w tym Polski, zwracają szczególną uwagę na stan tych opakowań, powszechnie wykorzystywanych przy transporcie wszelkich towarów (np. kamienia z Chin, elektroniki z Tajwanu, owoców egzotycznych z różnych krajów). Drewno takie może być bowiem zasiedlone przez organizmy groźne dla drzew leśnych, a ich rozprzestrzenienie grozi ogromnymi zniszczeniami polskich i europejskich lasów.Wizyta techniczna odbyła się w terminalach kontenerowych portów w Gdyni i Gdańsku, gdzie przedstawiciele zarządów obu terminali – Bałtyckiego Terminala Kontenerowego (BTC sp. z o.o.) w Gdyni i Głębokowodnego Terminala Kontenerowego (DCT S.A.) w Gdańsku zapoznali uczestników z organizacją przeładunków towarów importowanych i przeznaczonych na eksport, a także planami dalszej rozbudowy tych terminali.
Źródło: PIORiN