Konkurencja na rynku wieprzowiny

wieprzowina

Światowy wzrost produkcji wieprzowiny, przyczyni się do zwiększenia konkurencji o rynki zbytu. Wśród nich, główną rolę odegra rynek chiński, który po 20 proc. spadku popytu na mięso wieprzowe w ubiegły roku, zwiększy go o około 6 proc. w bieżącym roku – wynika z prognoz Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. 

Wzrost światowego eksportu wieprzowiny w pierwszym kwartale br. nastąpi dzięki zwiększeniu dostaw głównie z USA, Kanady i Brazylii. Spadek chińskiego popytu na import wieprzowiny o 20 proc. w ubiegłym roku, stworzył zagrożenie nadpodaży na rynkach światowych. Według prognoz, import tego rodzaju mięsa na rynek chiński w 2018 r. wzrośnie o około 6 proc. 

Wysokie ceny wieprzowiny w Chinach w pierwszym kwartale br., zostaną utrzymane na skutek niższej lokalnej podaży. Jest ona związana ze zmianą przepisów ochrony środowiska i restrukturyzacji sektora produkcji trzody chlewnej.

Producenci trzody chlewnej w Unii Europejskiej, w okresie dobrej koniunktury w ubiegłym roku, zwiększyli pogłowie świń, co przełoży się na wzrost produkcji w 2018 roku i utrzymaniem stosunkowo niskich cen, a to z kolei wpłynie na wzrost konsumpcji i eksportu, głównie na rynki azjatyckie. 

Niemcy, Hiszpania, Dania i Holandia eksportują łącznie 75 proc. wieprzowiny z UE do Chin. Według prognozy Hiszpania wyprzedzi Niemcy i stanie się liderem eksportowym na rynku chińskim, a łączny wywóz tego rodzaju mięsa z UE do końca roku wzrośnie o 2,5 proc.

Już teraz niektóre firmy z UE inwestują w sektor przetwórczy w Chinach, aby zapewnić sobie możliwość eksportu wieprzowiny na ten rynek. W Stanach Zjednoczonych przewiduje się, że produkcja wieprzowiny w 2018 r. wzrośnie o 4,3 proc., a eksport aż o 10 proc. Jednocześnie uruchomiony został dodatkowy eksport, który spowodował większy popyt na tuczniki i przyczynił się do wzrostu cen żywca. Brazylia, po nałożonym przez Rosję zakazie importu, może odegrać znaczącą rolę jako eksporter wieprzowiny do Chin. Przewiduje się, że kraj ten w 2018 r. zwiększy eksport do Chin nawet o 20 proc.

Dane: Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin