Konferencja ministrów rolnictwa państw grupy wyszehradzkiej

DEBATA

W dniu 1 czerwca br. podczas Międzynarodowych Targów Żywności Warsaw Food Expo 2017 odbyła się debata „Zrównoważony rozwój i innowacyjne rolnictwo. Średnio i długoterminowe wyzwania dla sektora w krajach Grupy Wyszehradzkiej” z udziałem ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej, Bułgarii, Rumunii i Słowenii.

Nawiązując do polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej minister Jurgiel podkreślił, że w obszarze rolnictwa Grupa ta od wielu lat ściśle współpracuje z Państwami naszego regionu: Bułgarią, Rumunią
i Słowenią.

– Ta poszerzona grupa, to inaczej Grupa Wyszehradzka plus, bo jest nas więcej i nasz głos jest dzięki temu słyszany lepiej. Taka formuła naszych rozmów stała się już znaną marką, symbolem udanej inicjatywy na rzecz realizacji wspólnych interesów oraz centralnym elementem współpracy w Europie Środkowej – powiedział polski minister.

– Państwa naszego regionu odgrywają szczególną rolę poprzez konstruktywny wkład w dalszy rozwój procesu integracji europejskiej. Konieczne jest zacieśnianie współpracy na drodze do osiągnięcia wspólnych celów. Grupa Wyszehradzka reprezentuje interesy państw członkowskich UE z Europy Środkowej – podkreślił Krzysztof Jurgiel i podziękował przybyłym na uroczystość ministrom za dobrą współpracę.


– Przez ten kończący się rok polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej podejmowaliśmy starania, aby wypracować dla naszego regionu konkretne i konstruktywne postulaty dotyczące przyszłości WPR po 2020 r.,
a także innych zagadnień ważnych dla europejskiego rolnictwa.
Partnerem tegorocznej edycji targów są Węgry. To właśnie ten kraj przejmie po Polsce przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej na kolejny rok. Zastępca ministra rolnictwa Węgier István Nagy zapewnił, że jego kraj będzie kontynuować podjęte przez Polskę działania, w celu zabezpieczenia interesów państw GV4+3.

Targi Żywności Warsaw Food Expo 2017 poświęcone są branży spożywczej, a w tegorocznej edycji uczestniczy blisko 300 wystawców, z bogatą ofertą różnorodnych produktów mięsnych, mleczarskich, owocowo-warzywnych, wyrobów cukierniczych, napojów, w tym również wina, piwa, cydrów, wódek i nalewek.

Swoją ofertę spożywczą prezentują także wystawcy z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji, Włoch w ramach prezentacji charakterystycznych dla nich regionów i szlaków kulinarnych.

Debatę publiczną na temat innowacji w rolnictwie prowadził Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika „W sieci”. Wykład poprzedzający debatę wygłosił prof. dr hab. Jarosław Horbańczuk dyrektor Instytutu Genetyki
i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk.

 

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin