Grzyb na nietolerancję glutenu

pieczywo_kosz

Szwedzcy naukowcy poinformowali, że enzym produkowany przez grzyb kropidlak czarny blokuje wchłanianie glutenu w jelicie cienkim. Odkrycie ma duże znaczenie dla osób cierpiących na nadwrażliwość na gluten – białko obecne w ziarnach wielu zbóż.

Gluten jest białkiem obecnym w ziarnach zbóż takich jak pszenica, żyto i jęczmień, powszechnym w wielu produktach żywnościowych. O białku stało się głośno, gdy okazało się, że u niektórych osób skarżących się na różne uporczywe dolegliwości ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, nudności itd.) winowajcą jest nadwrażliwość na gluten. Jednocześnie schorzenie to zaczęto mylić z celiakią – chorobą autoimmunologiczną charakteryzującą się całkowitą nietolerancją glutenu. W przypadku nieprzestrzegania diety bezglutenowej, u chorych na celiakię dochodzi m.in. do zaniku kosmków jelitowych. O ile jednak problem celiakii może dotyczyć około 1% populacji, to zaburzenia związane z nadwrażliwością na gluten dotyczą już 6% ludzi.

Naukowcy z Uniwersytetu w Örebro (Szwecja) pod kierunkiem dr Julii König testowali enzym aminopeptydazę (AN-PEP) wytwarzaną przez jedną z pospolitych pleśni – kropidlaka czarnego. Uczestnicy doświadczenia – 18 pacjentów cierpiących na nadwrażliwość na gluten – otrzymywali porcję owsianki z dwoma ciasteczkami z pszenicy (zawierającymi gluten) a następnie enzym AN-PEP w tabletkach (a u grupy kontrolnej placebo). Następnie w ciągu trzech godzin mierzono ilość glutenu w żołądku i jelicie cienkim. Okazało się, że u osób zażywających enzym AN-PEP poziom glutenu był o 85% niższy w stosunku do osób z grupy kontrolnej, a to oznaczało całkowite ustąpienie dolegliwości gastrycznych, na jakie poprzednio się skarżyły.

Jak tłumaczy dr König: „AN-PEP pozwala osobom cierpiącym na nadwrażliwość na gluten czuć się bezpieczniej, na przykład w sytuacji, gdy wybierają się z przyjaciółmi do restauracji i nie są w stanie stwierdzić, czy oferowane tam dania są bezglutenowe.  Ponieważ nawet niewielkie ilości glutenu mogą wpływać na komfort życia pacjentów nadwrażliwych na to białko, spożywanie wspomnianego enzymu może być jednym ze sposobów na radzenie sobie z problemem.”.  

Naukowcy wiedzieli, że enzym AN-PEP rozkłada gluten, w wyniku czego redukuje lub nawet eliminuje objawy chorobowe u cierpiących na nietolerancję na gluten. Jednak do tej pory badano jedynie enzymy dodawane do specjalnych, płynnych posiłków. Szwedzi po raz pierwszy przebadali, jak działa enzym podany w formie tabletki do normalnego posiłku. 

Naukowcy przypominają, że korzystne działanie enzymu AN-PEP może być niewystarczające w przypadku chorych na celiakie, u których nawet minimalna ilość glutenu wywołuje poważne skutki zdrowotne. Dlatego nowa terapia była testowana jedynie u pacjentów cierpiących na nadwrażliwość na gluten.

Źródło: www.medicalnewstoday.com