Glifosat wraca na 5 lat
27 listopada br. Komisja Europejska dopuściła glifosat do użytku na kolejne 5 lat. 18 krajów głosowało za odnowieniem licencji na stosowanie, wywołującego kontrowersje, aktywnego składnika środków chwastobójczych. W ostatniej chwili, na „tak” zagłosowali Niemcy. Polska również poparła zatwierdzenie tej substancji. 9 krajów głosowało przeciw.
27 listopada, w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, większością głosów, zatwierdzono dopuszczenie glifosatu na kolejne 5 lat. Za ponownym zatwierdzeniem tej substancji głosowało 16 innych krajów Unii Europejskiej, m.in. Hiszpania, Dania, Wielka Brytania i Rumunia. 9 krajów głosowało przeciw, m.in. Francja, Włochy i Austria. Portugalia wstrzymała się od głosu.
Ponownie wprowadzana teraz będzie procedura zatwierdzania glifosatu, która ma się zakończyć 15 grudnia 2017 r.
Komisarz UE ds. Zdrowia Vytenis Andriukaitis z zadowoleniem przyjął wyniki głosowania państw członkowskich nad jego projektem zatwierdzenia.
– Dzisiejsze głosowanie pokazuje, że jeśli wszyscy chcemy, bierzemy na siebie zbiorową odpowiedzialność – powiedział po głosowaniu litewski polityk.
10-letnia licencja na stosowanie glifosatu wygasa z końcem roku. Wśród państw UE nie było zgodności co do tego, czy należy ją przedłużać i na jak długo. 5 lat, to – jak podkreślali przedstawiciele Niemiec, rozwiązanie minimum, spowodowane blokadą innych ministerstw. W związku z tym dyskusje na temat glifosatu tak naprawdę zostały jedynie odroczone.
Copa i Cogeca są rozczarowane decyzją krajów UE, która zatwierdziła środek nie na 15, ale na 5 lat, mimo naukowców, których zdaniem środek jest bezpieczny.
– Glifosat uzyskał pozytywną ocenę Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Nasi rolnicy i spółdzielnie rolnicze nie rozumieją dlaczego pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do przedłużenia zatwierdzenia glifosatu na całe 15 lat. Bez odnowienia na pełen okres, wiarygodność instytucji europejskich i decydentów UE zostanie zaprzepaszczona – podkreślił sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen.
Dodał również, że głosowanie jest źródłem dodatkowej niepewności dla rolników i sektora, przez co trudno jest im cokolwiek zaplanować. Wskazał, że ich filmik ukazuje, jak ważny jest glifosat dla rolników z całej Unii. Występują w nim rolnicy z Polski, Francji, Niemiec, Szwecji, Irlandii, Zjednoczonego Królestwa i Hiszpanii. Wszyscy zwrócili uwagę na korzyści środowiskowe związane ze stosowaniem glifosatu i straty, jakie poniosą, jeśli zostaną jego pozbawieni. Glifosat jest jednym z narzędzi, dzięki którym rolnicy mogą zaopatrzyć rosnącą liczbę ludności w żywność, prowadzić uprawy konserwujące i utrzymać żyzność gleby.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin