Francja obawia się ASF. Zagrożeniem są małe fermy
Na łamach Frontiers in Veterinary Science opublikowano niedawno analizę epidemiologiczną dotyczącą prawdopodobnego przebiegu epidemii ASF na obszarze Francji.
Francja jest bardzo zróżnicowana pod względem gęstości produkcji trzody chlewnej. Na kontynentalnej części państwa i Korsyce waha się ona od 6 do 396 świń utrzymywanych na 1 km2.
Najwięcej zwierząt znajduje się w zachodniej i południowo-zachodniej części kraju. Tam wirus może spowodować największe szkody.
Zróżnicowanie produkcji trzody chlewnej w kraju to dla ASF duża szansa na sprawne rozprzestrzenienie. Z modeli epidemiologicznych wynika m.in. że na obszarach o niskiej gęstości produkcji trzody chlewnej średnia odległość między źródłem wirusa a odkrytym ogniskiem choroby wynieść może aż 300 km.
Autorzy badania podkreślają, że na niewielkich fermach, położonych na obszarach mało intensywnej produkcji zwierzęcej szansa na wczesne wykrycie wirusa jest niewielka. Dla gospodarstw utrzymujących duże stada zwierząt detekcja wirusa w modelach była bardzo skuteczna, w 94% przypadków patogen był na nich ujawniany.
Ogromnym zagrożeniem okazały się świnie utrzymywane na wybiegach otwartych, obarczone największym ryzykiem wejścia w kontakt z zakażonymi wirusem ASF dzikami. Są one jedną z najbardziej prawdopodobnych bram do krajowej produkcji dla choroby.
Dla konwencjonalnych gospodarstw ryzyko pojawienia się ASF związane jest przede wszystkim z komercyjnym przemieszczaniem zwierząt. Wprowadzenie wirusa drogą transportu zwierząt reprezentowało aż 99% symulowanych zdarzeń wybuchu ogniska choroby.
Podsumowując, na obszarze Francji największym zagrożeniem dla krajowej produkcji trzody chlewnej w kontekście walki z ASF są niewielkie gospodarstwa, zwłaszcza te utrzymujące świnie na wybiegach otwartych. Autorzy badania konkludują, że rozwiązaniem tego problemu może być opracowanie specjalnych protokołów do badań przesiewowych niewielkich ferm trzody chlewnej.
Martyna Frątczak
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin