Energetyka, Środowisko, Rolnictwo

zdj3

Minister rolnictwa i rozwoju wsi uczestniczył w cyklicznej konferencji organizowanej od 2016 roku przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w panelu dyskusyjnym „Kierunki rozwoju polityki energetycznej na obszarach wiejskich w Unii Europejskiej i w Polsce w kontekście poprawy jakości powietrza”. W tym panelu uczestniczyli także: komisarz ds. rolnictwa UE Phil Hogan, minister środowiska Henryk Kowalczyk, przewodniczący komisji ds. przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz podsekretarz stanu w ministerstwie energii Tadeusz Skobel.

– Rolnicy zapewniając bezpieczeństwo żywnościowe muszą mieć zapewnioną ciągłość dostaw energii – zwrócił uwagę minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Współczesne rolnictwo potrzebuje energii do zapewnienia ciągłości produkcji. Energia niezbędna jest też dla rozwoju obszarów wiejskich. Zmiany zachodzące na tych terenach, migracja z terenów miejskich na wieś, nowe potrzeby w zakresie usług, nowe możliwości rozwoju poprzez tworzenie miejsc pracy poza rolnictwem, ale na terenach wiejskich to również elementy, które wymagają stałych dostaw energii.

Problem smogu dotyczy głównie obszarów zurbanizowanych. Jednak kwestia termoizolacji budynków, ich ogrzewania i emisji gazów odnosi się również do terenów wiejskich. Ich wielofunkcyjny rozwój wiąże się z ochroną środowiska, ze stabilnymi dostawami prądu oraz z szerszym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

– Nie traktujmy terenów wiejskich jako problemu, potraktujmy zasoby obszarów wiejskich jako szanse dla gospodarki – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski wskazując np. na rolę źródeł energetyki rozproszonej – biomasy czy wykorzystania energii słońca.

Inwestycje w OZE są wspierane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, ale nie jako główne działanie lecz element inwestycji związanych z rozwojem produkcji prosiąt, produkcji mleka krowiego, produkcji bydła mięsnego czy też racjonalizacją technologii produkcji.

W ramach konferencji odbyło się także spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z komisarzem ds. rolnictwa Unii Europejskiej Philem Hoganem. Rozmowa dotyczyła zmian w PROW 2014-2020, przesunięć środków finansowych z II filara Wspólnej Polityki Rolnej oraz sytuacji związanej z ASF.

Polska zaproponowała m.in. objęcie producentów trzody chlewnej na obszarze całego kraju programem wsparcia w związku z czasowym nieutrzymywaniem świń, w gospodarstwach, które nie mogą spełnić podwyższonych warunków bioasekuracji. Wniosek został złożony w lipcu br. i Polska udzieliła już stosownych wyjaśnień. Obecnie czekamy na zgodę KE na uruchomienie programu. Program ma charakter prewencyjny.

Źródło: www.gov.pl/rolnictwo