Dzień bez mięsa
Ponad 10% światowej populacji nie spożywa pokarmów mięsnych. Do tej liczby przyczyniają się kraje czy regiony, gdzie wstrzemięźliwość od mięsa zaleca lub nakazuje religia bądź kultura – jak na przykład w buddyzmie i hinduizmie. Wieloletnie badania wykazały, że wegetarianie żyją średnio kilka lat dłużej niż miłośnicy mięsiwa. Nie wiadomo jednak, czy wynika to z samej diety czy z aktywnego trybu życia, który te osoby zazwyczaj prowadzą. Przejście na wegetarianizm nie powinno być jednak decyzją pochopną i nagłą. 20 marca obchodzimy Dzień bez mięsa.
Dni bez mięsa były propagowane w czasach PRL-u, ale nie ze względów zdrowotnych, tylko w związku z problemami z jego dostępnością. Święto obchodzone 20 marca nie ma jednak nic wspólnego z komunistyczną ideologią. Pomysł święta zrodził się w 1985 roku w USA z inicjatywy organizacji pożytku publicznego FARM, która promuje ochronę zwierząt i wegańską dietę.
Korzyści płynące z ograniczenia lub wykluczenia mięsa z jadłospisu jest wiele – m.in. zmniejszenie ryzyka wylewów, a także zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych. Wegetarianie rzadziej zapadają niemal na wszystkie choroby przewlekłe. Mniej jest wśród nich osób otyłych oraz z nadwagą. Mają także niski poziom cholesterolu, a ciśnienie krwi jest u nich w normie. Dieta bezmięsna spowalnia rozwój cukrzycy typu 2, chorób serca i niektórych rodzajów raka.
Zapewnienie organizmowi wszystkich składników odżywczych wymaga dyscypliny kulinarnej. Nie bez znaczenia pozostaje też wyobraźnia – by utracony smak mięsa zastąpić innymi przyjemnościami smakowymi. Dieta bezmięsna ma z pewnością wiele zalet, ale nie można zapominać o ryzyku niedoboru składników odżywczych. Zwracajmy uwagę na produkty wzbogacone o wapń, witaminę D i B12. Ważne są także niskotłuszczowy nabiał oraz produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Pamiętajmy o witaminach, minerałach, błonniku i białku, a także o odpowiedniej kaloryczności posiłku. Wprowadzajmy do naszego menu warzywa. Wskazany jest również umiar w ilości spożywanego tłuszczu. Według dietetyków, świetnym zamiennikiem mięsa są rośliny strączkowe. Aby w diecie nie zabrakło białka, dodawajmy do sałatek orzechów, fasoli. Stosujmy również suplementy diety. Zanim zdecydujemy się na multiwitaminę, lepiej jednak skonsultować się z lekarzem.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin