Czy to koniec glifosatu?

foto (10)

Komisja Europejska chce przedłużyć o 10 lat zgodę na stosowanie glifosatu. Nie wyklucza jednak zmiany propozycji w sprawie autoryzacji tego środka, w przypadku sprzeciwu na odnowę zezwolenia. Dotychczasowa autoryzacja na wykorzystywanie tej substancji w krajach Wspólnoty wygasa z końcem roku. Głosowanie przedstawicieli państw członkowskich w tej sprawie ma się odbyć jutro.

Na razie żaden z krajów unijnych nie poprosił o zmianę wniosku Komisji Europejskiej. Glifosat to substancja aktywna chętnie wykorzystywana zwłaszcza w środkach chwastobójczych. Preparat jest na rynku od ponad 40 lat. W Polsce są dziesiątki produktów zawierających glifosat. Do tej pory, niektóre z unijnych krajów, np. Francja, Włochy, Holandia wprowadziły u siebie ograniczenia stosowania glifosatu, zwłaszcza w miejscach użyteczności publicznej. Z kolei w Belgii od 1 czerwca obowiązuje zakaz sprzedaży tego środka osobom fizycznym i firmom nie posiadającym odpowiedniej licencji.

O wycofanie glifosatu apelują do ekspertów z Bruskeli organizacje ekologiczne. Greenpeace poinformował, że przedstawiciele europejskiej inicjatywy przeciw autoryzacji spotkali się z Vytenisem Andriukaitisem, unijnym komisarzem ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Ekolodzy domagają się, by Komisja zaproponowała wniosek przewidujący stopniowe wycofanie glifosatu z rynku. Inicjatywa "Stop glifosatowi" zebrała ponad milion podpisów w tej sprawie w pięć miesięcy.

Gdy w 2016 roku wygasła autoryzacja na stosowanie glifosatu w UE, Komisja Europejska planowała jej przedłużenie na 15 lat. Jednak do tego nie doszło ze względu na sprzeczne opinie w sprawie tej substancji wydane przez dwie różne instytucje, czyli Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), organ doradczy Komisji Europejskiej, i, należącą do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC). IARC zaklasyfikował glifosat jako substancję "prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi", zdaniem EFSA herbicyd nie był szkodliwy.

Obecnie, propozycja KE przewiduje wydanie zgody na stosowanie substancji na kolejne 10 lat. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wśród państw członkowskich nie ma prawdopodobnie wystarczającej większości, by poprzeć ten wniosek.

zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin