Ciemna kukurydza jest zdrowsza
Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois przeprowadzili cykl badań nad ciemnymi odmianami kukurydzy. Okazało się, że są one dobrym źródłem antocyjanów – substancji o działaniu ochronnym dla organizmu, a zarazem naturalnych barwników wykorzystywanych przez przemysł.
Artykuł o zawartości antocyjanów w różnych odmianach kukurydzy został opublikowany w czasopiśmie „Journal of Agricultural and Food Chemistry”. Konsumenci doceniają wszelkie produkty naturalne, ten trend dotyczy także pochodzenia barwników stosowanych w produktach spożywczych. W pewnym stopniu jest to uzasadnione, ponieważ do naturalnych barwników należą też antocyjany – substancje które pomagają chronić komórki przed działaniem wolnych rodników. Producenci żywności starają się podążać za tymi trendami, jednak obecne pozyskiwanie antocyjanów z surowców naturalnych jest dość drogie i nie zawsze dostępne. Jak powiedział Jack Juvik, genetyk z Uniwersytetu w Illinois a zarazem współautor badań: „Naturalne barwniki uzyskuje się przeważnie ze skórek ciemnych winogron, marchwi i buraków, problem jednak w tym, że uzyskując barwnik marnujemy zarazem większość surowca”.
Interdyscyplinarny zespół naukowców badał różne odmiany ciemnej kukurydzy, analizując zawartość antocyjanów w ich ziarnach. Okazało się, że barwniki te są skupione tylko w zewnętrznych warstwach ziarna, co z kolei ma duże znaczenie dla przemysłu spożywczego. „Można przetwarzać kukurydzę na różne sposoby, na przykład usuwając tylko zewnętrzna warstwę ziarna w celu uzyskania barwników, a następnie resztę wykorzystać do produkcji etanolu lub innych substancji, a także jako dodatki do żywności i pasz. Pod względem ekonomicznym ma to duże znaczenie.” – komentuje Juvik.
Zespół rozpoczął badania w roku 2014, uzyskując na nie grant w wysokości 1,4 mln dolarów. W trakcie doświadczeń naukowcy określili m.in. optymalny sposób uzyskiwania antocyjanów. Okazało się, że barwniki pozyskane z kukurydzy pozostają stabilne w produktach spożywczych – co oznacza, że mogą one barwić żywność, a zarazem poprawiać jej właściwości prozdrowotne. Według naukowców największe stężenie antocyjanów miały odmiany pochodzące z Peru, które ponadto wykazywały tę cechę przez wiele pokoleń w uprawie. Następnym krokiem ma być szersze wprowadzenie ciemnych odmian kukurydzy z Peru do masowej produkcji w Stanach Zjednoczonych.
Źródło: www.eurekalert.org