Ceny na rynku mleka spadają
Ubiegły rok minął pod znakiem wysokich cen masła i skupu mleka, w tym roku ceny tych produktów będą spadać – wynika z raportu Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Jak wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, od października 2017 r. ceny podstawowych produktów mlecznych na zachodnioeuropejskich giełdach towarowych systematycznie spadają. Prawdopodobnie, to efekt wzrostu produkcji mleka u największych eksporterów artykułów mlecznych, przede wszystkim w Nowej Zelandii.
Największą dynamikę spadku wykazują ceny masła. W grudniu potaniało o ok. 13 proc. w porównaniu z listopadem ub.r. (do 445 euro/100 kg). W październiku masło w UE kosztowało 622 euro za 100 kg, natomiast w Polsce cena zbytu tłuszczu w blokach obniżyła się z 22 zł/kg w październiku do 17,4 zł/kg na początku stycznia.
W ubiegłym roku ceny mleka w Polsce rosły. W listopadzie średnio w skupie za 100 litrów mleka płacono 154 zł, przy kolejnym wyraźnym spadku stawek zbytu trwałych przetworów mlecznych, spowodowanym słabnącą koniunkturą na rynkach zewnętrznych.
Mleko, od listopada 2016 do listopada 2017, podrożało o 16,6 proc., zbliżając się do rekordowych cen z przełomu 2013 i 2014 r. Wzrostowi cen mleka surowego sprzyja sezonowy spadek dostaw, który prawdopodobnie utrzyma się do marca 2018 r.
Branża mleczarska będzie musiała zwiększyć eksport m.in. ze względu na spadek cen artykułów spożywczych. Konkurencją dla europejskiego mleczarstwa są Stany Zjednoczone, gdzie produkcja tych artykułów wzrosła, a konsumpcja spadła.
Z danych IERiGŻ wynika, że dobra koniunktura na światowych rynkach przyczyniła się do poprawy wyników handlu zagranicznego branży mleczarskiej. Najbardziej zwiększył się eksport masła, zarówno ilościowo, jak i wartościowo. W wyniku wzrostu wolumenu o 21 proc. i rekordowych cen (o ok. 67 proc. wyższych niż przed rokiem) wpływy z wywozu wzrosły dwukrotnie.
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim – regulamin