Brazylijskie mięso pod kontrolą
Unia Europejska zdecydowała o ścisłej kontroli całego mięsa pochodzącego z Brazylii w punktach granicznych znajdujących się w europejskich portach. Ma to związek z niedawnym skandalem w branży mięsnej w tym państwie.
Fizyczna kontrola mięsa, czyli sprawdzanie przez inspektorów metek i kontrola organoleptyczna będzie dotyczyć całości mięsa sprowadzanego z Brazylii. Ponadto 1/5 dostaw ma być poddawana szczegółowym badaniom mikrobiologicznym. Większość kontroli będzie przeprowadzał punkt graniczny w porcie w Rotterdamie, gdzie trafia do 80% mięsa sprowadzanego z Brazylii. Podobne kontrole będą się odbywały w portach Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Do czasu otrzymania wyników kontroli, całość badanego mięsa będzie przechowywana w magazynach, za co zapłacą firmy sprowadzające mięso. Eksperci unijni podejrzewają, że może dochodzić do podrabiania metek, w tym dat przydatności do spożycia. Gdyby towar był złej jakości, koszty jego odesłania do kraju pochodzenia spadną na Brazylijczyków.
Obecnie mięso z Brazylii do Polski trafia głównie z innych państw europejskich, zwłaszcza z Holandii, dokąd trafia 4/5 wszystkich dostaw. Niektóre państwa Unii Europejskiej rozważają wprowadzenie dodatkowych kontroli mięsa z Brazylii na swoich granicach.
W połowie marca brazylijska policja aresztowała 38 urzędników i pracowników zakładów przetwórstwa mięsa w związku z aferą łapówkarską. Inspektorzy sanitarni byli korumpowani od lat, a dzięki wydanym przez nich zezwoleniom do obrotu trafiało zepsute mięso wołowe i drób. W proceder były zamieszane największe firmy produkujące i eksportujące mięso. Po ujawnieniu afery przez media część państw, m.in. Chiny i Chile zawiesiły import mięsa z Brazylii, inne jak Korea Południowa znacznie zaostrzyły jego kontrole.
Afera ta uderza w reputację Brazylii jako jednego z czołowych producentów mięsa na świecie. Może również negatywnie wpłynąć na negocjacje dotyczące umowy o wolnym handlu, jakie Unia Europejska prowadzi z państwami Mercosuru (Mercado Común del Sur – Wspólny Rynek Południa). W ubiegłym roku Brazylia wyeksportowała drób wartości 6,9 mld dolarów oraz wołowinę wartości 5,5 mld dolarów.
Źródło: PAP