Belgia podejmuje radykalne środki wobec ASF

dzik

ASF po raz pierwszy wykryto na obszarze Belgii dnia 9 września 2019 roku. Dzika zainfekowanego wirusem znaleziono na terenie wojskowym w regionie Wallonii, na południu Belgii. Szybkie i skuteczne wykrycie patogenu było efektem prowadzenia nadzoru sanitarnego dzikich zwierząt przez pracowników z Uniwersytetu w Liège.

ASF to spore zagrożenie dla kraju. Belgijskie pogłowie trzody chlewnej wynosi około 6,2 miliona zwierząt, a krajowy roczny obrót z eksportu wieprzowiny szacuje się 1,3 miliarda euro.

Bardzo szybko po wykryciu patogenu, bo już 13 września, Belgia zorganizowała spotkanie kryzysowe, na którym wytyczyła obszar najbardziej zagrożony wystąpieniem choroby, o wielkości 63 tysięcy hektarów. Do dnia 3 października zlikwidowano na nim wszystkie stada trzody chlewnej. Decyzję tę podjęto z uwagi na niewielkie zagęszczenie gospodarstw na obszarze i ich niepewny status sanitarny.

Państwo bardzo szybko podjęło decyzję o agresywnej walce z wirusem. Obszar zagrożony wystąpieniem ASF ogrodzono metalowym płotem typu ursus, a do codziennego kontroli jego stanu wyznaczono zespół przeszkolonych osób. Prosty płot ograniczył rozprzestrzenianie się dzików i ułatwił ich radykalny odstrzał.

Redukcja populacji na obszarze prowadzona jest przez myśliwych i pracowników służb weterynaryjnych. W odstrzale zwierząt dodatkowo pomagają zainstalowane na obszarze pułapki z kamerami monitorującymi.

Innym działaniem jest skoordynowane i systematyczne poszukiwanie i usuwanie zwłok padłych dzików, w których udział biorą wojsko oraz policja.

Mimo tak sprawnie podjętych i nadal prowadzonych działań nowe przypadki ASF u dzików w Belgii co jakiś czas wciąż się pojawiają.

W swoim niedawnym oświadczeniu Willy Borsus, waloński minister rolnictwa, stwierdził, że populacja dzików na północ od rzek Sambre i Mozy, a więc w regionach skupiających większość produkcji wieprzowej w kraju, powinna zostać całkowicie wyeliminowana. Na pozostałych obszarach kraju myśliwi mają za zadanie zmniejszyć liczbę dzików nawet o 80%.

Martyna Frątczak
zywnosc.com.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim –  regulamin